Tarzan – jedna z najbardziej lubianych postaci literackich wszechczasów została wymyślona przez amerykańskiego pisarza Edgara Rice’a Burroughsa. Po raz pierwszy czytelnicy usłyszeli o chłopcu wychowanym w dżungli w roku 1912, kiedy na rynku wydawniczym pojawiła się powieść Tarzan wśród małp (w Polsce znana również pod tytułami Tarzan król małp i Dziecko dżungli). Na przestrzeni stu lat opowieść o chłopcu, którego wychowywały małpy doczekała się wielu ekranizacji – zarówno komediowych, jak i bardziej dramatycznych, a także animowanych. Pierwsza filmowa adaptacja powieści Burroughsa powstała w 1918 roku, a w główną rolę wcielił się wówczas Elmo Lincoln. Od tamtej pory widzowie mogli obejrzeć aż dziewięćdziesiąt różnych ekranizacji przygód o małpie bez futra.

Tarzan król dżungli to zupełnie nowa odsłona o przygodach chłopca mieszkającego w dżungli, która miała swoją polską premierę 01 sierpnia 2014 roku. Niemiecki reżyser, Reinhard Klooss osadził bohatera w świecie współczesnym. W trakcie ekspedycji do afrykańskiej dżungli John Greystoke, właściciel dużej firmy energetycznej, postanawia odnaleźć zaginiony meteoryt. Według legendy skalne ciało niebieskie uderzyło w ziemię około 70 milionów lat temu powodując wielki wybuch i wyginięcie dinozaurów. Fragment meteorytu ukryty w afrykańskich lasach wytwarza ogromną energię, dzięki której John Greystoke mógłby stać się miliarderem. Biznesmen i jego rodzina zmierzają w kierunku odległego miejsca, w którym nastąpiło zderzenie tajemniczego meteorytu z ziemią. Siła natury jest jednak nieodgadniona. Helikopter, którym podróżują napotyka nie tylko na przeszkody skalne, ale również na wiatr, deszcz i burzę. Pilot traci panowanie nad maszyną, która rozbija się w samym sercu afrykańskiej dżungli. Katastrofę przeżywa tylko ich kilkuletni syn, JJ, nazywany również Tarzanem – małpą bez futra.

Tarzan3D_image09

W tym samym czasie, w wyniku walki wewnątrz stada, pewna gorylica traci swojego ukochanego i dziecko. Mała małpka spada w przepaść wywołując ogromny smutek u swojej matki. W poszukiwaniu utraconego potomka, gorylica oddala się od stada i znajduje wrak rozbitego helikoptera, w którym siedzi mały, przerażony chłopiec. Tarzan zostaje przyjęty do stada, które obdarza go bezwarunkową miłością. Przez kolejne dwadzieścia lat dorasta w zupełnie nieznanym sobie środowisku, ucząc się bezlitosnych praw dżungli. Pozbawiony kontaktu z ludźmi zachowuje się i rozumie otaczający go świat jak zwierzę. Dopiero jako dorosły już mężczyzna spotyka w afrykańskich lasach drugiego człowieka – odważną i piękną Jane Porter.

Tarzan zakochuje się w kobiecie od pierwszego wejrzenia. Opiekuje się nią po ukąszeniu przez węża, tęskni i marzy, kiedy kobieta przebywa w rodzinnym domu, w Nowym Jorku. Po kilku latach spotykają się ponownie, a uczucie, które zawładnęło sercem Tarzana okazuje się być odwzajemnione. Niestety, na drodze do ich wspólnego szczęścia staje chciwy William Clayton, spadkobierca firmy energetycznej Johna Greystoke’a. Podobnie jak jego poprzednik, William pragnie odnaleźć zaginiony meteoryt. Czy Tarzan, który prawie całe swoje życie spędził w dżungli uchroni swój dom przed zagładą?

f203_09_ENH_01_A4

Animowana opowieść o królu dżungli w reżyserii Reinharda Kloossa to opowieść o bezwarunkowej miłości, która połączyła samotnego chłopca i opłakującą śmierć swojego syna, gorylicę. To także opowieść o tym, że zwierzęta również mają uczucia i emocje. Podobnie jak ludzie przeżywają smutek, radość, żal, ból i tęsknotę. Oba światy – świat ludzi i świat natury, choć z pozoru mogą wydawać się bardzo odległe, tak naprawdę nie mogą bez siebie istnieć. Ważne jest jednak, aby nie łamać praw rządzących tymi światami. Człowiek, który niszczy i zakłóca naturę, tak naprawdę krzywdzi samego siebie. Świat ludzi pozbawiony natury i zwierząt jest bowiem skazany na zagładę.

Bardzo realistyczna animacja nie pozbawiona zapierających dech w piersiach pejzaży afrykańskiej dżungli jest doskonałą propozycją nie tylko dla najmłodszych widzów, ale również dla całych rodzin. Przedstawione w filmie zwierzęta, w przeciwieństwie do wielu bajek wyprodukowanych na przestrzeni ostatnich lat, dalekie są od przybierania cech ludzkich. Goryle, ptaki, węże i inni mieszkańcy dżungli nie śpiewają, nie tańczą, nie mówią, ale są pokazane w sposób bardzo prawdziwy.

Pressemotiv_03_A4

– Zdecydowaliśmy się umieścić na pierwszym planie dojrzewanie Tarzana, jego „dopasowywanie się” do życia w dżungli, w której nie istnieje coś takiego jak ludzki język, a w kontekście filmowym emocje są pokazywane, a nie wyjaśniane słowami – mówi reżyser, Reinhard Klooss.

Jego spojrzenie na opowieść o chłopcu wychowywanym w stadzie goryli różni się od tych, które widz mógł oglądać do tej pory. Jest to jedna z niewielu ekranizacji, która skupia swoją uwagę na etapie dojrzewania Tarzana. Niestety, tym samym mocno okraja moment zakochania się w Jane, dzięki której król dżungli odkrywa swoją ludzką naturę. Jego rozdarcie pomiędzy dwoma światami zostaje tutaj zupełnie pominięty.

Jednocześnie ekranizacji nie brakuje elementów science-fiction, które mogą zakłócać odbiór filmu. Lekkość opowiadanej historii i piękno afrykańskiej dżungli zostają skontrastowane z mrocznym, wrogim lasem. Lasem, który atakuje, walczy, a nawet próbuje pozbawić życia bohaterów. Jedne z końcowych scen toczone wokół zaginionego meteorytu mogą wywoływać niepokój, a nawet przerażenie u młodszego widza. Nie jestem przekonana, czy taka forma złego bohatera, który ostatecznie zostaje pokonany, aby dobro mogło triumfować, była w filmie konieczna.

Premiera filmu Tarzan król dżungli, która miała miejsce w pierwszy weekend sierpnia idealnie wpisuje się w wakacyjne programy przygotowane przez kina w całej Polsce. Jednym z kin, które w ramach letnich seansów dla dzieci, zaprasza na codzienną projekcję animacji o przygodach Tarzana jest poznańskie Kino Rialto.

[fot. materiały prasowe dystrybutora filmu w Polsce – Monolith Films]

Współpraca

rialto_logo_portal