plakat_drukTransatlantyk Festival Poznań to nie tylko premiery kinowe, nie tylko filmy nagrodzone na międzynarodowych festiwalach, nie tylko muzyka i konkursy kompozytorskie. Organizatorzy przygotowali również bogatą ofertę warsztatów, spotkań, master classes z wybitnymi twórcami, którzy przyjadą do Poznania z całego świata. Po raz pierwszy odbędą się również warsztaty dla osób niewidomych i niesłyszących.

Trzydniowy warsztat operatorski dla osób niesłyszących i niedosłyszących, odbędzie się w dniach 9 – 11 sierpnia w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Zajęcia będą się składały z części teoretycznej i praktycznej. Po ogólnym wprowadzeniu na temat powstawania filmu omówione zostaną takie zagadnienia jak: plany filmowe, kąty widzenia kamery, prowadzenie kamery, zbliżenia, kompozycja kadru, oświetlenie. Ćwiczenie operatorskie będzie polegało na nagraniu i zmontowaniu maksymalnie pięciominutowego materiału wizualnego lub audiowizualnego, który zostanie zaprezentowany jury wraz z komentarzem twórców w języku migowym. Zajęcia poprowadzi Tomasz Edelman.

Z kolei 12 i 13 sierpnia, również w Centrum Kultury Zamek odbędą się pierwsze w Polsce warsztaty scenopisarskie dla osób niewidomych i niedowidzących. Dwudniowy warsztat ma na celu zachęcenie do pracy twórczej i samodzielnego pisania form scenariuszowych. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę teoretyczną na temat pisania scenariuszy filmowych, ale wykonają także praktyczne zadania scenopisarskie i dowiedzą się wszystkiego o dalszych losach scenariusza. Zajęcia poprowadzi Agnieszka Kruk.

Specjalną ofertę przygotowano także dla najmłodszych uczestników Festiwalu. W dwóch grupach wiekowych będą prowadzone zajęcia teoretyczne i praktyczne, które nie tylko wprowadzą młodzież w świat kina, ale też umożliwią uczestnikom stworzenie filmowej etiudy. Zajęcia zaprezentują jak ciekawą i kreatywną zabawą może być proces produkcji filmu oraz jego „dystrybucja” wśród bliskich i znajomych. Będą także przyczynkiem do odkrywania swoich filmowych pasji, a być może nawet pierwszym krokiem do kariery zawodowego filmowca. Najistotniejsze jest zainteresowanie dzieci kinem, ukazanie, że prosty film można nakręcić nawet telefonem komórkowym lub aparatem, a zawód filmowca może być w zasięgu ich przyszłych wyborów. Warsztaty nauczą, jak istotna jest praca zespołowa oraz jak ważna jest komunikacja i wspólne rozwiązywanie problemów nie tylko przy produkcji filmu, ale też w codziennym życiu.

W ramach sekcji Transatlantyk Edukacja odbędą się warsztaty z animacji poklatkowej prowadzone przez Monikę Kuczyniecką, podczas których dzieci przygotują krótkie filmy animowane inspirowane Lampą Alladyna. Dla młodzieży przygotowani zajęcia, podczas których zajrzą oni za kulisy pracy przy filmach fabularnych. Tematem tegorocznych warsztatów z fabuły będzie Podróż na księżyc. Zajęcia poprowadzą Justyna Joniec, Sylwia Cyris, Tomek Kuczyniecki i Piotr Czarny. W ramach warsztatów nastolatkowie przygotują własną fabularną etiudę filmową.

Transatlantyk Festival Poznań potrwa od 08 – 14 sierpnia w Poznaniu.