plakat_miniJazz dance tłumaczony jako taniec jazzowy został zapoczątkowany przez afrykańskich niewolników na przełomie XIX i XX wieku. Zawiera w sobie elementy baletu, tańca współczesnego, a także akrobacji. Głównymi cechami charakterystycznymi dla tego stylu są rytm oraz policentryzm. Taniec jazzowy jest oparty na niezależnym poruszaniu poszczególnymi częściami ciała, co jest naturalne dla ludzi o afrykańskim pochodzeniu. Dla Europejczyków przyzwyczajonych do traktowania ludzkiego ciała jako całości, technika ta może sprawiać duże trudności. Niewątpliwie wymaga ona pod tancerzy wytrwałej i ciężkiej pracy.

Wraz z upływem czasu taniec rozszerzał swoją popularność na całym świecie i rozwijał się tworząc nowe style. Różnorodne odmiany tańca jazzowego będzie można poznać podczas zbliżających się Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego Dancing Poznań 2014, które rozpoczną się już 16 sierpnia.

Broadway jazz

Ta forma wyrosła ze swobody i improwizacji jaką przyniosła na początku wieku XX muzyka jazzowa, nieodłącznie kojarzy się z konwencją teatru muzycznego, który rozwinął się przede wszystkim na gruncie amerykańskim i angielskim, jako musical.

Contemporary jazz

Poprzez połączenie ruchów baletu, hip-hopu, klasycznego jazzu, Contemporary Jazz odnosi się do mocnej bazy technicznej, pozwalając jednocześnie tancerzowi na pełne zespolenie z muzyką i słowami. Kładzie nacisk na artyzm, styl i uwypuklenie teatralnego aspektu tańca. Efektem tego jest zarówno emocjonalne, jak i fizyczne połączenie muzyki i ruchu.

Funk jazz

Taniec nierozłącznie związany z kulturą pop. Silnie zrytmizowany, uczy izolacji i koordynacji ruchu, jednocześnie pozwalając na spontaniczną ekspresję i radość tańczenia. Na funk jazz bazują tancerze towarzyszący koncertom i teledyskom gwiazd muzyki pop.

Lyrical jazz

Lyrical jazz łączy wiele technicznych elementów baletu połączonego z wolnością i elastycznością jazzu, contemporary dance i modern dance. Jest pełen ekspresji, jednocześnie subtelny i dynamiczny, skupia się na przekazaniu muzykalności i emocji za pomocą ruchu. Stanowi kombinację zawiłości i zaawansowania technicznego z naturalnymi, prostymi ruchami. Słowa piosenek są siłą napędową oraz inspiracją dla ruchu w tym tanecznym stylu. To kwintesencja pięknych, harmonijnych ruchów, opartych na elementach baletu, jazzu, contemporary i modern dance. Proponowane ćwiczenia doskonalą takie umiejętności jak obroty i skoki, czyniąc je bardziej płynnymi i nasyconymi emocjami. Zajęcia prowadzone są do nastrojowej muzyki, która sprzyja nauce wyrażania uczuć w ruchu.

Modern jazz

To technika syntezująca podstawowe zasady modern z charakterystyczną dla tańca jazzowego izolacją, czyli wykonywaniem niezależnych ruchów poszczególnych części ciała. Rozwija umiejętność koordynacji, bazuje na wewnętrznym rytmie niezależnym od akompaniamentu muzycznego.

Street jazz

To kompilacja różnych form tańca wywodzących się z ulicznej zabawy ruchem i rytmem. Zawiera w sobie elementy hip hop’u, funk, electric boogie i break dance. Tę formę tańca można oglądać na koncertach i w teledyskach znanych gwiazd kultury pop – Michaela Jacksona, Madonny, Britney Spears czy Anastazji.

Swing jazz

Swing narodził się w latach trzydziestych minionego wieku, jako forma wyrażenia swojej indywidualności przy pomocy mocnego, sportowego ruchu, dostrojonego do szybkiego tempa muzyki i wesołego charakteru piosenek. Big Bandy prowadzone przez tak legendarnych muzyków jak Duke Ellington, Tommy Dorsey czy Count Basie były popularyzatorami muzyki tej ery. Taniec swing urósł do symbolu radości i ukojenia podczas Wielkiego Kryzysu, w jaki popadła Ameryka w tamtych czasach. Tańczenie swingu pozwalało ludziom na odreagowanie i zapomnienie o zmartwieniach. Wiele ruchów stworzonych przez swing jest wykorzystywanych także w hip-hopie, jazzie i Broadway dance.

 

Warsztaty poprowadzą doświadczeni pedagodzy z całego świata.