W tym roku, po raz pierwszy w historii Festiwalu Transatlantyk, zostanie zaprezentowany film dokumentalny w technologii 3D.

Kraina niedźwiedzi, choć nakręcony w trójwymiarze, przypomina słynnego, nagrodzonego Oscarem ćwierć wieku temu Niedźwiadka Jeana-Jacquesa Annaud. W obu tych filmach kamera podchodzi jak najbliżej tytułowych zwierząt, by poprzez pokazanie ich życia podkreślić, jak duże znaczenie ma nienaruszalność przyrody przez człowieka. Niedźwiedzie czują się dobrze tylko w naturalnym otoczeniu. A przy tym są jak koty – zwykły bowiem chadzać własnymi ścieżkami. Film został nakręcony na Kamczatce, półwyspie trzystu wulkanów na dalekim wschodzie Syberii. Widz obejrzy zapierające dech w piersiach obrazy przebudzania się niedźwiedzi po zimowym śnie, kąpiele w lodowatych strumykach, wędrówki w poszukiwaniu pożywienia. Prócz oszałamiających wizualnie kadrów, ich żywot opisuje narracja, w oryginalnej wersji czytana przez Marion Cotillard oraz piosenki Cécile Corbel.

Pokaz filmu Kraina niedźwiedzi odbędzie się w ramach sekcji EKO, która jest platformą do dyskusji na wszystkie tematy związane z ekologią i środowiskiem człowieka. Obok trójwymiarowego obrazu w reżyserii Guillaume Vincenta, widzowie będą mogli zobaczyć film Seana Penna Testowane na ludziach, który opowiada o tym, jak obecne w wielu produktach sztuczne konserwanty powoli rujnują nasze zdrowie.

Sekcja ekologiczna pokaże również dokument o prawach zwierząt Duchy wielkiej machiny oraz francuski Był sobie las. Reżyser Luc Jacquet zabierze widzów w fascynującą podróż w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety. Film pokazuje, jak wygląda cud tamtejszej przyrody. Widz będzie miał okazję obserwować cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, poznać ich ekosystem, który rządzi się własnymi prawami i zasadami, a w dodatku jest w stanie ciągłego wzrostu i odnowy.

Festiwal Transatlantyk rozpocznie się 08 sierpnia.