Animator 2014_plakat z logotypami_miniW stolicy Wielkopolski rozpoczął się 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. W bogatym programie Festiwalu warto zwrócić uwagę na animacje tworzone przez kobiety. Organizatorzy przygotowali specjalny blok poświęcony osiągnięciom polskich animatorek, zarówno tych, które tworzyły w minionej epoce PRL, jak i tych, które zajmują się animacją współcześnie. Projekcje filmowe uzupełni dwudniowa konferencja przygotowana przez Katedrę Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Goście zaproszeni do debaty porozmawiają o historii kobiecej animacji, ale również o problemach z jakimi borykały się przedstawicielki płci pięknej w swojej dotychczasowej pracy. Kuratorką bloku kobiecego na tegorocznym festiwalu jest Hanna Margolis.

Dyrektor artystyczny Festiwalu, Marcin Giżycki podczas piątkowej konferencji prasowej podkreślał różnorodność i wieloaspektowość prezentowanej animacji. Widać to szczególnie wyraźnie w bloku Retrospektywy, w ramach którego publiczność będzie mogła zobaczyć animacje włoskiego twórcy Bruno Bozzetto oraz produkcje eksperymentalne Pata O’Neilla. Filmy obu artystów są tak różne od siebie, że doskonale ukazują szeroki wachlarz możliwości, jakie daje film animowany. Ukazują również bogactwo filmów prezentowanych w Poznaniu.

Ale Animator to nie tylko film, ale również towarzysząca projekcjom muzyka. Podczas inauguracji 7. edycji Festiwalu publiczność będzie miała okazję usłyszeć utwór Henryka Wieniawskiego Fantaisie Brillante fur Faust de Gounod op. 20. Na scenie zagrają go skrzypek Jarosław Nadrzycki i pianista Michał Francuz. Muzyka będzie towarzyszyła pokazowi animacji piaskowej na żywo, którą zaprezentuje węgierski twórca, Ferenc Cakó. Początek pokazu o godzinie 21:30 w klubie festiwalowym za Pawilonem Nowej Gazowni.

Ważną częścią Festiwalu jest oferta skierowana do najmłodszych widzów. Centrum Sztuki Dziecka, które przygotowało tegoroczny blok animacji dla dzieci skupiło swoją uwagę na najnowszych produkcjach kina animowanego. Wśród filmów, które zostaną zaprezentowane w tym roku, jest między innymi nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, obraz AninA. Opowiada on historię dziesięcioletniej dziewczynki, która jest wyśmiewana i szykanowana  przez rówieśników. Pewnego dnia wdaje się w bójkę z koleżanką, Yisel.  Incydent kończy się u dyrektora, który karze dziewczynki i wzywa ich rodziców do szkoły. Anina otrzymuje swoją karę w postaci tajemniczej czarnej, zalakowanej koperty, której nie może otworzyć przez cały tydzień, dopóki ponownie nie zobaczy się z dyrektorem. Choć dziewczynka nie zdaje sobie z tego sprawy, jej starania, by odkryć i zrozumieć zawartość koperty, staną się próbą zrozumienia świata i miejsca, jakie ona sama w nim zajmuje. Projekcja filmu w reżyserii Alfredo Soderguita odbędzie się w sobotę, o godzinie 15:00 w Sali Wielkiej CK Zamek.

ANIMATOR DLA DZIECI_Anina_FOTO (1)

Pierwszy dzień Festiwalu to również pokazy filmów konkursowych. W dwóch blokach zaprezentowano aż dwadzieścia animacji. Czy wśród tych, które festiwalowa publiczność mogła obejrzeć już pierwszego dnia znajduje się tegoroczny laureat Złotego Pegaza? O tym przekonamy się w czwartek, 17 listopada podczas uroczystej Gali Zamknięcia Animatora. A do tego czasu pozostaje tylko oglądać i słuchać.

fot. materiały promocyjne Organizatora Festiwalu