W Warszawie odbył się pogrzeb poety, satyryka, dziennikarza, a przede wszystkim autora tekstów, Janusza Kondratowicza, który zmarł 02 lipca. Za dziesięć dni artysta obchodziłby swoje 74 urodziny.

Kondratowicz urodził się 20 lipca 1940 roku w Warszawie. Ukończył Wydział Filologii Polskiej oraz Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Warszawskiego. Zanim rozpoczął swoją przygodę z piosenką, dał się poznać jako poeta i satyryk. Literacko debiutował w 1957 roku. W czasach studenckich współpracował ze stołecznymi redakcjami. Swoje utwory – fraszki, wiersze, ale również wywiady, reportaże i recenzje publikował w prasie kulturalnej i młodzieżowej.

Na początku lat sześćdziesiątych związał się z kabaretem studenckiego klubu Stodoła, w którym debiutował jako autor piosenek, którym pozostał wierny do końca swojego życia. W sumie napisał ponad 1500 tekstów, z których 150 stało się wielkimi przebojami tworzącymi historię polskiej muzyki rozrywkowej. Na początku swojej kariery współpracował głównie z młodzieżowymi, bigbitowymi zespołami lat 60. i 70. Swoje teksty pisał między innymi dla Czerwonych Gitar, Czerwono – Czarnych, Trubadurów, Polan czy Grupy ABC. W późniejszym okresie pisał również dla Urszuli Sipińskiej, Ireny Jarockiej, Anny Jantar, Katarzyny Sobczyk, Wojciecha Gąssowskiego. Spod jego ręki wyszły takie przeboje jak: Biały krzyż, Trzynastego, Płoną góry, płoną lasy, Dziesięć w skali Beauforta, Dwadzieścia lat a może mniej, Zielone wzgórza nad Soliną, Rysa na szkle, To był świat w zupełnie starym stylu, Tyle słońca w całym mieście, Papierowy księżyc, Ej sobótka, sobótka, Nim zgaśnie dzień, czy Jaka jesteś Mario. Za swoje piosenki był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. W roku 1966, za tekst do piosenki Powrócisz tu z repertuaru Ireny Santor otrzymał Grand Prix na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach późniejszych został nawet kierownikiem literackim Festiwalu.

W latach 80. współorganizował warsztaty artystyczne dla wykonawców w Lubińcu oraz dla młodych autorów i kompozytorów, które odbywały się w Myśliborzu.

Janusz Kondratowicz zmarł 02 lipca w jednym z warszawskim szpitali. Pogrzeb, na którym  pożegnano zasłużonego dla polskiej piosenki artystę, odbył się 10 lipca na cmentarzu na Służewie w Warszawie.