Już po raz siódmy Poznań stanie się letnią stolicą filmów animowanych. W dniach 11 – 17 lipca odbędzie się 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. Jak co roku Animator przygląda się wybranemu krajowi – tym razem jednym z bohaterów festiwalu będą Chiny. Pokazane zostaną zarówno filmy niezależne, jak i etiudy dyplomowe z tego azjatyckiego kraju.

Już 11 lipca o godzinie 16:00 w Kinie Muza odbędzie się pokaz filmów dyplomowych chińskich absolwentów.

ElevatorDopiero dwanaście lat temu Akademia Filmowa w Pekinie przestała być jedyną chińską uczelnią, na której można było poznać techniki profesjonalne animacji. Wcześniej, typowy adept sztuki animacji zaczynał od najniższego stanowiska w jakimś lokalnym studiu lub decydował się na staż i latami ciężko pracował na swój sukces. Stanowisko takie zwykle nie gwarantowało wynagrodzenia, ale za to wymagało od młodego artysty miesięcznej opłaty na rzecz reżysera, za możliwość współpracy. Kilkanaście lat temu rząd chiński zaczął przyglądać się sukcesowi ekonomicznemu Korei Południowej i Tajwanu – który zaowocował także popularyzacją filmu animowanego w tych krajach – i w postanowił stworzyć studia w zakresie profesjonalnej animacji filmowej na uczelniach i akademiach sztuk pięknych. Pojawiły się rozliczne kierunki nie tylko na czołowych uczelniach w Pekinie i Szanghaju, lecz również w mniejszych, położonych z dala od centrum kulturalnego Chin: w Xiamen, Jilin, Chengdu, Xi’an i Dalian. Z czasem wokół uczelni powstały małe, komercyjne studia filmowe.

The TempleFilmy dyplomowe stanowią podstawę portfolio młodego twórcy. Muszą zatem ukazywać jego umiejętności, ale też prezentować kierunki rozwoju artystycznego. Wiele szkół organizuje przeglądy dyplomowe, na które zaprasza przedstawicieli lokalnych organizacji filmowych, telewizji i komercyjnych wytwórni filmowych. Wiele szkół animacji zachęca studentów, by tworzyli dzieła niezwykłe i oryginalne. Festiwalowy przegląd w Kinie Muza zaprezentuje najlepsze z tych prac. Wiele spośród nich to dzieła absolwentów Chińskiego Uniwersytetu Komunikacji w Pekinie.

Podczas półtoragodzinnej projekcji publiczność obejrzy 13 filmów powstałych w 2013 roku – Anifun, Żaden złodziej, Kamera przyszłości, Obserwator, Nasza podróż, Panna Seksowne Jabłuszko, Ostatnie 15 minut, Szpital z horroru, Winda, Trista, Twarz, Świątynia oraz Moja komórka i ja.

Dodatkowa szansa na obejrzenie chińskich filmów animowanych będzie 15 lipca o godzinie 20:00 w Nowym Kinie Pałacowym CK Zamek.

Drugim blokiem prezentującym chińską animację będzie cykl młoda niezależna animacja. W tym bloku widzowie zobaczą dziesięć filmów – Łowiąc ryby, Ludzkie próbki, Raj, Kto zabił świnię, Mistrz cienia, Widziałem jak myszy zakopywały kota, Duże ręce, duże ręce, Króliczek kung-fu, Interesujące, Kraina letnich owadów. Projekcje kina niezależnego odbędą się 13 lipca o godzinie 16:00 w Kinie Muza oraz 16 lipca o 20:00 w Nowym Kinie Pałacowym CK Zamek.

Tang

fot. materiały promocyjne Organizatora Festiwalu