Znamy już pierwszych wykonawców tegorocznej edycji Festiwalu w Jarocinie, który odbędzie się w dniach 18-21 lipca. Będą to zespoły: Anathema, Dezerter, Enej, Czesław Śpiewa i Only Crime oraz laureaci zeszłorocznej edycji konkursu Hortex Rytmy Młodych – zespoły Lola Lynch, BixBit i Thrudy!

Anathema

Anathema to brytyjska grupa, która powstała na początku lat 90. ubiegłego wieku w Liverpoolu. Twórczość z początków działalności zespołu zakwalifikować można jako death doom metal. Anathemę uważa się wręcz za jednego z prekursorów tego gatunku – obok Katatonii, Paradise Lost czy My Dying Bride. Z tego okresu pochodzi debiutancki album Serenades z 1993 roku oraz krążek The Silent Enigma. W drugiej połowie lat 90. Anathema wprowadziła nowe elementy do swojego brzmienia i obecnie jej muzykę określa się raczej mianem art rocka. Zespół wydał do tej pory dziewięć płyt długogrających, w tym ostatni – Weather Systems z 2012 roku. Płyta osiągnęła spory sukces zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych i uznawana jest za największy komercyjny sukces zespołu. Anathema wystąpi w piątek, 18 lipca.

Tego samego dnia na festiwalowej scenie zagra zespół Dezerter, który po raz pierwszy wykona w całości materiał z płyty Underground out of Poland. To właśnie z Jarocinem wiąże się historia tego albumu – krążek ukazał się w 1987 roku, wydany przez niezależną amerykańską wytwórnię Maximum Rock’n’Roll. Płyta powstała z nagrań zarejestrowanych w 1983 roku w Studio Wawrzyszew, w 1985 roku na nielegalnej sesji w studio Polskiego Radia oraz właśnie w Jarocinie, na koncercie z 1984 roku. W opinii wielu dziennikarzy i uczestników jarocińskich festiwali to właśnie tamten koncert był jednym z najlepszych w historii całej imprezy. Dezerter stanie na deskach jarocińskiej sceny w trzydziestą rocznicę tego legendarnego występu.

W piątek na scenie pojawią się również Maleo Reggae Rockers oraz Ania Rusowicz.

Czesław Śpiewa

Dzień później festiwalowa publiczność zmierzy się z projektem Czesław Śpiewa, czyli z polsko-duńskim muzycznym projektem Czesława Mozila. Zespół debiutował w 2008 roku, nagranym w Danii krążkiem Debiut, który przebojem wdarł się na polski rynek muzyczny. Singiel Maszynka do świerkania znalazł się na szczytach wielu list przebojów, w tym na pierwszym miejscu w radiowej Trójce. Za debiutancką płytę muzycy zostali wyróżnieni aż trzema Fryderykami. W kolejnych latach ukazały się jeszcze albumy POP oraz Czesław Śpiewa Miłosza. Mozil zdecydował się również na występ w telewizyjnym show X Factor, gdzie szuka nowych muzycznych talentów.

Również w sobotę na scenie zagrają Matisyahu oraz Indios Bravos. Sobota to także wspólny występ Farben Lehre i ich gości pod wspólną nazwą Projekt Punk. Jedną z gwiazd sobotniego wieczoru będzie zespół Coma, który zagra w całości album Pierwsze Wyjście Z Mroku.

EnejW niedzielę publiczność rozgrzeją i rozbawią członkowie zespołu Enej, który powstał w 2002 roku w Olsztynie, z inicjatywy braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego. Utwór ten jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej to wesoły kozak podróżujący po świecie. Zainteresowania muzyką folkową, szczególnie ukraińską, miały źródło w pochodzeniu, korzeniach członków zespołu – właśnie ukraińskość i muzyka tradycyjna grana na ludowych instrumentach zdominowała pierwszy okres historii zespołu. W międzyczasie dochodziło do wielu zmian personalnych, pojawiali się nowi muzycy, przybywało instrumentów, zmieniał się charakter wykonywanej muzyki. Do największych przebojów zespołu należą utwory Radio Hello, Skrzydlate ręce i Lili.

Tego samego wieczoru na scenie pojawią się również Jamal, Kult i Luxtorpeda.

W Jarocinie nie zabraknie również formacji, które zdobyły wyróżnienia w zeszłorocznym konkursie Hortex Rytmy Młodych. Publiczności Festiwalu zaprezentują się więc zespoły Lola Lynch, BixBit i Thrudy.

fot. materiały prasowe Organizatora