Festiwal Ethno Port 2014 uważam za otwarty – to słowa, które w czwartkowy wieczór wypowiedział Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Dariusz Jaworski. Wspólnie z dyrektorem Centrum Kultury Zamek Anną Hryniewiecką oraz dyrektorem Festiwalu Andrzejem Maszewskim przywitał publiczność zgromadzoną w Sali Wielkiej, gdzie odbyła się muzyczna inauguracja Ethno Portu. Wśród publiczności byli zarówno miejscy radni, jak i dziennikarze oraz fani Dhafera Youssefa, który swoim występem oficjalnie otworzył trzydniowe święto muzyki etnicznej.

WWW

Tunezyjski wirtuoz lutni oud, a także kompozytor i wokalista pojawił się na scenie kilka minut po godzinie dwudziestej. Towarzyszyli mu Eivind Aarset /gitara eletryczna/, Kristjan Randalu / fortepian/, Phil Donkin / kontrabas/ i Ferenc Nemeth / perkusja/.

Magiczny koncert był połączeniem jazzowej improwizacji, arabskiego brzmienia ukrytego w oud, eksplozji rytmu oraz klasycznego instrumentarium. Fantazji dodawały niezwykłe możliwości Dhafera, który wykorzystuje swój głos jako dodatkowy instrument.

Dhafer Youssef Malta-Arts-Festival-5Tunezyjski artysta urodził się w 1967 roku w Teboulba. Pochodzi z niezamożnej, religijnej rodziny, której członkowie od pokoleń pełnili rolę muezinów. Kluczową dla kariery Dhafera Youssefa była podjęta w 1990 roku decyzja o wyjeździe do Wiednia, gdzie oczarowany jazzem i innymi gatunkami muzyki, uczestniczył w licznych jam sessions. Muzyczne spotkania z wieloma wybitnymi artystami, w tym plejadą skandynawskich jazzmanów, są źródłem wszystkich znaczących dokonań artysty. W dorobku ma osiem albumów, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Electric Sufi, będący fascynującą próbą wykorzystania głosu jako instrumentu. Podobnie niezwykły efekt przyniosły spotkania oud i muzyki elektrycznej. Najnowszy album Birds requiem jest pomyślany jako muzyka do filmu.

Poznański koncert zadziwiał, mimo dość skromnego zespołu instrumentalistów, bogactwem dźwięków oraz zmienną rytmiką. Muzycy bardzo płynnie przechodzili od spokojnych, melancholijnych fragmentów śpiewanych, przez klasyczne jazzowe improwizacje aż po taneczną eksplozję. Radość płynąca z muzyki, która malowała się na twarzach artystów już po kilku minutach owładnęła również publiczność. Urzeczeni atmosferą koncertu nagradzali instrumentalistów gromkimi brawami, a cały koncert zakończył się nie tylko wielokrotnymi bisami, ale również owacjami na stojąco.

Tunezyjskie pochodzenie Dhafera Youssefa oraz niezwykłe wykorzystanie własnego głosu i wręcz mistrzowskie opanowanie lutni oud wprawiły poznańską publiczność w zachwyt. Niezwykła atmosfera jaka wytworzyła się podczas tego magicznego koncertu była wzruszającym rozpoczęciem 7. Edycji Festiwalu Ethno Port. Jak powiedział Andrzej Maszewski organizatorzy, a przede wszystkim wymagająca publiczność z roku na rok podnoszą poprzeczkę coraz wyżej. Do Poznania przyjeżdżają najlepsi artyści wpisujący się w nurt muzyki etnicznej, a to oznacza, że festiwalowa atmosfera jest wypełniona mistrzowskimi dźwiękami, wokalizami i wirtuozyjnym opanowaniem instrumentów pochodzących z najdalszych zakątków świata. Taki też był koncert inaugurujący tegoroczną edycję Ethno Port. Dhafer Youssef pokazał, że należy do czołówki muzyków pozostających w kręgu world music,  ale również wpisujących się w jazzową improwizację. Przepiękna muzyka, bogactwo dźwięków i gorący temperament artystów stworzyły naprawdę magiczną atmosferę, która wypełniła Salę Wielką CK Zamek w Poznaniu.