Festiwal Ethno Port zbliża się dużymi krokami. Inauguracyjny koncert podczas którego wystąpi tunezyjski artysta – Dhafer Youssef odbędzie się już w czwartek, 12 czerwca. Dzień później swoją działalność rozpoczną warsztaty dla najmłodszych – Małe Ethno.

WWW

W przestrzeniach Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędą się aż trzy rodzaje warsztatów skierowanych zarówno do tych całkiem małych, jak i nieco starszych dzieci.

Codziennie od godziny 17:00 do 18:30 w Sali Prób będą się odbywały warsztaty budowania instrumentów muzycznych. W piątek hasłem przewodnim tego bloku warsztatowego będzie Zabawa z ekologią, budowanie eko-instrumentów – budowanie instrumentów etnicznych (grzechotki i czurynga) ze śmieci oraz gry i zabawy muzyczne przy użyciu zrobionych instrumentów.

Sobota to już Kąpiel muzyczna przy użyciu gongów, mis dźwiękowych i bębna oceanicznego. Będzie to forma zabawy i poznania tych niezwykłych instrumentów. Uczestnicy warsztatów przeprowadzą eksperyment z misą dźwiękową i wodą, aby zademonstrować jak rozchodzą się wytwarzane przez nie drgania.

Ostatniego dnia Festiwalu odbędzie się Wyprawa muzyczna dookoła świata, podczas której dzieci poznają instrumenty z różnych części świata – zaklinacz deszczu, bęben oceaniczny, merchangi, gongi, misy tybetańskie, kalimbe, tarkę, didgeridoo i wiele innych. Pobawią się w skojarzenia dźwiękowe, podczas których opowiedzą z czym kojarzą im się ethno dźwięki.

Muzyczne warsztaty poprowadzi Marcin Małecki.

Drugi cykl warsztatów, które będą się odbywały w godzinach 19:00 – 20:00 obejmą opowiadanie bajek i baśni słowem, śpiewem i muzyką. Będą to opowieści o innych kulturach, a także o rodzimym folklorze. Wiele z nich powstało wiele lat temu, ale ich treści wciąż są aktualne, wywołują emocję, budzą wyobraźnię, przypominają o dawnych czasach i świecie, jaki wtedy istniał.

W piątek uczestnicy będą mieli okazję poznać wielkopolskie bajki Oskara Kolberga – opowieści śmieszne oraz historie straszne o duchach i diabłach. Przy okazji przyblion zostaną zwyczaje i prace wykonywane na wsi. Dzieci wspólnie zaśpiewają pieśni ludowe.

Straszydła i śmiechy. Baśnie polskie będą motywem przewodnim sobotnich warsztatów. Prowadzący zajęcia opowiedzą historię pewnego zamku. Będzie także spotkanie z kowalem, który okazał się być bardzo sprytny oraz z kamiennym olbrzymem. Uczestnicy warsztatów wyruszą również na Łysą Górę, aby wygnać stamtąd czarownice.

Z kolei w niedzielę dzieci poznają Opowieści szamana – Baśnie afrykańskie, które do dzisiaj pełnią ważną rolę na Czarnym Lądzie. Baśnie są niezwykle plastyczne i dynamiczne, towarzyszą im muzyka oraz bębny.

Bajkowo – baśniowe zajęcia poprowadzą Szymon Góralczyk i Julia Rauhut.

W tym samym czasie w Pracowni Fotografii będą się odbywały zajęcia fotoreporterskie, podczas których najmłodsi uczestnicy dowiedzą się jakie emocje towarzyszą uczestnikom koncertów, jak wygląda festiwal od strony organizacyjnej, w jaki sposób przygotowuje się koncerty, a także w jaki sposób pracuje fotoreporter. Zajęcia poprowadzi Damian Ziobrowski.

Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. Wejściówki można pobierać w kasie CK Zamek w godzinach pracy instytucji.