Wyzwanie nie łatwe, ambitny cel – tak o  nowym projekcie Teatru Muzycznego w Poznaniu mówił podczas spotkania z dziennikarzami Prezydent miasta, Ryszard Grobelny. Jego słowa potwierdzili Dariusz Jaworski, Przemysław Kieliszewski oraz Juliusz  Machulski.

Łatwiej jest przenieść akcję z teatralnych desek na ekran filmowy, bo dzięki temu poszerza się grono odbiorców. Mniejsze jest ryzyko, kiedy na potrzeby sceny adaptuje się film słaby. Z kolei, kiedy wystawia się spektakl zagranicznego autora, zawsze można winę za ewentualną porażkę zrzucić na barki różnic społecznych, politycznych i kulturowych występujących pomiędzy twórcą a odbiorcami. Ale kiedy chce się przenieść na teatralną scenę kultowy film polskiego scenarzysty i reżysera, to jest to bardzo śmiałe wyzwanie – mówili zgodnie wszyscy uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

Śmiałym projektem, który dyrektor Teatru, Przemysław Kieliszewski postanowił zrealizować na deskach poznańskiej operetki jest musical Seksmisja będący sceniczną adaptacją kultowego filmu Juliusza Machulskiego.

Scenariusz filmu powstał ponad trzydzieści lat temu, ale jego tematyka wydaje się być wciąż aktualna – szczególnie w odniesieniu do toczonej od miesięcy dyskusji na temat gender. Cytaty z tego kultowego filmu są powszechnie stosowane w życiu codziennym. W tym kontekście przeniesienie fabuły z ekranu na teatralną scenę wydaje się być bardzo odważnym projektem.

Teatr Muzyczny, który od kilku miesięcy, za sprawą nowego dyrektora, zmienia swoje oblicze nie  był pierwszym, który prowadził rozmowy z reżyserem na temat adaptacji filmu na potrzeby musicalu. Był jednak pierwszym, który zakończył wielokrotne spotkania sukcesem – przynajmniej na poziomie zgody, a nawet wsparcia, Juliusza Machulskiego na realizację tego śmiałego projektu. Podczas wtorkowego spotkania nie krył on radości, że światowa premiera musicalu opartego na kultowym filmie z lat 80. ubiegłego stulecia odbędzie się właśnie w Poznaniu.

Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Dariusz Jaworski podkreślił, że realizacja musicalu będzie kolejnym krokiem w dobrym kierunku na drodze przekształcania poznańskiego teatru w prawdziwy teatr muzyczny, a nie tylko operetkowy. Po kwietniowym koncercie Placido Domingo, którego współorganizatorem był Teatr Muzyczny w Poznaniu, musical Seksmisja stanie się kolejnym wydarzeniem potwierdzającym aspiracje poznańskiej instytucji do zajęcia miejsca w czołówce polskich teatrów muzycznych. Będzie to wydarzenie przełomowe, ważne i z pewnością głośne w całej Polsce.

Pomimo ryzyka jakie niesie ze sobą adaptacja kultowego filmu na teatralne deski wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali swoją głęboką wiarę w sukces. Juliusz Machulski już z niecierpliwością oczekuje na premierę musicalu, która planowana jest na jesień 2015 roku.

W związku z planowaną premierą, Teatr Muzyczny w Poznaniu ogłosił konkurs na tekst piosenki. Zadaniem uczestników, którzy chcą powalczyć o nagrodę pieniężną w wysokości 6 tysięcy złotych jest przedstawienie trzech niepublikowanych wcześniej tekstów, wpisujących się w fabułę przedstawienia. Tematami obowiązkowymi są piosenka tytułowa musicalu Seksmisja oraz zabawny tekst o zabarwieniu ironicznym, prześmiewczym nawiązujący do słów Kopernik była kobietą / Kobieta mnie bije. Tematyka trzeciego z oczekiwanych tekstów jest dowolna.

Autorskie teksty można zgłaszać do 15 sierpnia. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi podczas koncertu finałowego Face to Face, który odbędzie się 13 września. Nagrodą w konkursie jest honorarium w wysokości 6 tysięcy złotych.