02 czerwca w poznańskim Ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z rąk goszczącego w stolicy Wielkopolski Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Wizyta głowy państwa związana była z 25 rocznicą wolnych wyborów w Polsce.

Wśród odznaczonych przez Prezydenta RP jest Paweł Szkotak. Dyrektor Teatru Polskiego otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za wybitne dokonania dla Wielkopolski, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej oraz za zasługi dla społeczności lokalnej.

 Zloty_Krzyz_Zaslugi_dla_Pawla_Szkotaka_-_fot._Marek_Zakr-2

Paweł Szkotak jest reżyserem, założycielem Teatru Biuro Podróży (1988) oraz jego dyrektorem do 2003 roku. Od 2003 roku jako dyrektor naczelny i artystyczny kieruje Teatrem Polskim w Poznaniu; od 1996 roku jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Maski w Poznaniu. Od 2007 roku jest dyrektorem Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi; jest również inicjatorem i jurorem konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości. Od września 2013 Paweł Szkotak pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. Jest laureatem wielu nagród m.in. nagrody Kapituły Miasta Poznania (1991) i Paszportu Polityki w dziedzinie teatru (2004).

Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli, które zostały pokazane na festiwalach teatralnych w Bogocie, Bombaju, Buenos Aires, Chicago, Delhi, Filadelfii, Kairze, Meksyku, Moskwie, Minneapolis, Nowym Jorku, Perth (Australia), Phoenix, St. Petersburgu, Seulu, Singapurze, Teheranie oraz w prawie wszystkich krajach europejskich.

W 2011 spektakl Planeta Lem wyprodukowany przez Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza prezentowany był w ramach programu kulturalnego I, CULTURE Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2011. Przedstawienie zostało pokazane w Brukseli, Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku we współpracy z Instytutami Polskimi i Ambasadami Polskimi oraz partnerami lokalnymi.

W maju ubiegłego roku Otello w reżyserii Pawła Szkotaka zdobył wyróżnienie w 17. Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2012/2013 przyznawane przez Fundację Theatrum Gedanense.

zdjęcia: Marek Zakrzewski (udostępnione przez Teatr Polski w Poznaniu)