JRMW sobotę, 27 kwietnia w Osiedlowym Domu Kultury Orle Gniazdo odbędzie się koncert z okazji Beltan – Irlandzkiego Witania Wiosny. Przed publicznością wystąpią zespół Jig Reel Maniacs oraz grupa taneczna Tuatha & Ellorien Irish Dance. Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00.

Jig Reel Maniacs to dwudziestodziewięcioletnia, druga stażem na polskim rynku formacja inspirująca się muzyką irlandzką i szkocką, łącząca tradycyjne celtyckie nuty z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata. Obok wiodących klimatów irlandzkich i szkockich w repertuarze grupy nie brakuje pierwiastków walijskich i bretońskich oraz muzycznych smaków z tzw. nurtu World Music. Zespół swobodnie porusza się od klasycznych – poprzez popowe, rockowe, reggae’owe, funkowe – do modernistycznych interpretacji standardów celtyckich oraz kompozycji własnych, które okrasza improwizacjami.

Podczas sobotniego występu publiczność usłyszy tradycyjne utwory celtyckie i kompozycje własne zespołu Jig Reel Maniacs w etnicznych i nowoczesnych aranżacjach: aria, ballada, jig, reel, pieśń, polka, schottisch.

Muzykom towarzyszyć będzie zespół tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien z Wrocławia. Formacja powstała z połączenia dwóch najstarszych wrocławskich zespołów tańca irlandzkiego i funkcjonuje już od 15 lat. Choreografie Ellorien tworzone były na początku pod wpływem Sarah’y Clark, solistki spektakli tanecznych Lord of the Dance oraz Feet of Flames. Z kolei zespół Tuatha szkolił Kevin McCormack, tancerz widowiska Riverdance. Obecnie tancerze Tuatha & Ellorien współtworzą autorskie choreografie o niepowtarzalnym stylu. W składzie tańczą mistrzowie Europy w tańcu irlandzkim.