Warsztaty wikliniarskie, animacje dla dzieci, warsztaty plastyczne, parada motocykli czy konkurs na najpiękniejszą palmę – to wszystko i wiele innych atrakcji czeka na poznaniaków na Jarmarku Wielkanocnym, który odbywa się na płycie Starego Rynku.  Tradycyjnie, oprócz weekendowych atrakcji, codziennie działa też kiermasz, na którym można zakupić przysmaki i ozdoby z różnych zakątków kraju oraz świata. Swoje wyroby prezentuje w tym roku ponad 30 wystawców.

Na drewnianych stoiskach przeważają unikatowe wyroby rękodzielnicze o charakterze ludowym: ceramiczne zabawki, ręcznie dziergane obrusy, serwety oraz firany, ręcznie malowane drewniane upominki, wiklinowe koszyki, pisanki i biżuteria. Nie brakuje też przedświątecznych przysmaków: miodu pitnego, wędlin, oscypków, czy chleba litewskiego na zakwasie.

Atrakcyjnie zapowiada się najbliższy weekend. W sobotę, 13  kwietnia na Starym Rynku spotkać będzie można Moto Zające. Wielkanocna parada motocykli rozpocznie się w samo południe. Dzień później, 14 kwietnia na najmłodszych czekać będzie zajączek, a na scenie zaprezentują się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu.

– Nowością tegorocznego Jarmarku Wielkanocnego będzie Rodzinny Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną organizowany przy współpracy Spółki „Targowiska” Fundacji Flow Art i  Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Finał konkursu odbędzie się w Niedzielę Palmową, czyli 14 kwietnia. Tego dnia na Starym Rynku będziemy czekać na poznańskie palmy wielkanocne, wykonane w wielopokoleniowych zespołach. Jury wybierze spośród nich i nagrodzi te najpiękniejsze i najbardziej tradycyjne – tłumaczy Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne upominki. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma tablet. Autorzy najpiękniejszych palm otrzymają też wiele innych cennych nagród, które ufundowały poznańskie instytucje, takie jak: POSIR, Teatr Muzyczny, Termy Maltańskie, Brama Poznania, Wydawnictwo Papilon czy firma Glanz.

[fot. Marta Łuczkowska]