Tegorocznym idiomem Malta Festival Poznań jest hasło Ameryka Łacińska. Mestizos. Mieszańcy. Kim jest tytułowy mestizos? W dosłownym tłumaczeniu znaczy metys, czyli człowiek, w którego żyłach płynie mieszanka krwi indiańskiej i europejskiej. Ta symboliczna postać staje się przedstawicielem Ameryki Łacińskiej, ale również całego świata, w którym granice kulturowe i tożsamościowe stają się płynne, ruchome. U progu XXI wieku wszyscy stajemy się obywatelami świata, stając się w ten sposób mieszańcami.

malta_festival_poznan_logo_01_mini

W ramach tegorocznego idiomu festiwalowa publiczność będzie miała okazję bliżej poznać Amerykę Łacińską. 29 krajów, ponad 21 mln km2 i 549 mln mieszkańców. Ikony, klisze, stereotypy: Che Guevara, jezioro Titicaca, piłka nożna, ogrom Amazonii, rosnące potęgi gospodarcze, kar­nawał, salsa, tango, tygiel kolorów i współist­niejących ze sobą tradycji. Ale też: wojskowe junty, handel narkotykami, przemoc, migracja. To tam świat rozwija się najszybciej. Gwał­towny wzrost gospodarczy idzie jednak ramię w ramię z biedą, wykluczeniem i niepewną przyszłością.

W ramach tegorocznego Idiomu publiczność będzie mogła przyjrzeć się skrajnościom, zobaczyć nieoczywiste, różnorodne oblicza Ameryki Łacińskiej – radosne, kolorowe i witalne, ale też ukry­wane i wypierane.

Potencjał artystyczny Ameryki Łacińskiej to aktywność wulkaniczna, która ma swój początek w dalekiej przeszłości i która nie zamiera nawet wtedy, gdy brakuje dotacji państwowych czy zainteresowania ze strony rynku. Jest to aktywność bogata i płodna, aktywność niepohamowana, ponieważ jest sztuką i jako forma wyrazu artystycznego żywi się złożonym kalejdoskopem kultur – powiedział Rodrigo García, kurator tegorocznego Idiomu.

Malta Festival Poznań 2014 będzie miejscem spotkania z kulturą i historią Ameryki Łacińskiej, ale widzianej oczyma współczesnych artystów – eksperymentujących z językiem i es­tetyką tego regionu, łączących doświadczenie południowoamerykańskie i europejskie, podej­mujących ryzyko mówienia o trudnych tematach.

Festiwal Malta  rozpocznie się 09 czerwca i potrwa trzy tygodnie.

więcej o Malta Festival Poznań