SCF 13 plakat.cdrSzanta Claus Festiwal to pierwszy, największy i najstarszy Festiwal Szant oraz Muzyki Żeglarskiej w Poznaniu. Jego trzynasta edycja odbędzie się w dniach 7 – 8 grudnia. W bogatym programie wydarzeń są między innymi: wystawa poświęcona regatom „Bitwa o Gotland”, konkurs piosenki żeglarskiej oraz koncerty gwiazd.

Festiwalowe wydarzenia rozpoczną się w piątek, 7 grudnia. W Ośrodku kultury Żeglarskiej i Marynistycznej WOZŻ przy ul. Wodnej 8/9 zostanie otwarta wystawa ze zdjęciami i pamiątkami z jednych z najtrudniejszych regat samotników w Europie – „Bitwy o Gotland”. Kpt. Witold Małecki uczestniczył w nich już po raz trzeci a w 2018 roku zajął 1 miejsce w ORC i chętnie opowie o swoich doświadczeniach. O godzinie 20:00 restauracja Pióro Feniksa na Starym Rynku 77 symbolicznie zmieni się w Tawernę Festiwalową ZĘZA. A jak tawerna, to i biesiada! O odpowiednią oprawę muzyczną zadbają Jakub Paluszkiewicz – piosenki Jakuba oraz Kamil Badzioch i przyjaciele, czyli morski desant z Trójmiasta.

Jakub Paluszkiewicz – piosenki Jakuba jest autorem i wykonawcą prostych – jak sam określa – piosenek. Co nie dośpiewa to dogra na gitarze lub harmonijce. W jego utworach mieszają się folk, szanty, piosenka żeglarska i blues. Ma wyjątkową umiejętność opowiadania historii, a każda z nich jest zupełnie inna.

Jak co roku ciekawym punktem festiwalu będzie przegląd konkursowy, który odbędzie się w sobotę, 8 grudnia. W sali koncertowej Poznańskiej Szkoły Muzycznej konkurować będą amatorskie zespoły szantowe z całej Polski. Warto wspomnieć, że grupy i soliści, którzy wygrywali poprzednie edycje, bardzo dobrze radzą sobie na rodzimej scenie szantowej, dołączając do grona znanych i lubianych wykonawców z kręgu żeglarskich brzmień. Konkurs rozpocznie się w samo południe.  

Po emocjach konkursowych nadejdzie czas na koncert główny, podczas którego wystąpią zespoły Cztery Refy, The Nierobbers, Grupa Trzymająca Ster, Jan i Klan oraz Marta Śliwa, która zaprezentuje premierowy materiał z drugiej płyty zatytułowanej Kokosowa Wyspa. Na scenie zagrają i zaśpiewają również laureaci konkursu.

Podczas koncertu głównego XIII Szanta Claus Festiwal publiczność poczuje się jak na pokładzie wielkich żaglowców. Pomogą w tym Cztery Refy – zespół, który muzykuje już ponad 30 lat. W ich repertuarze znajdują się szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim. Wszystko to wykonywane przez świetnych instrumentalistów przy dźwiękach drumli, flażoletu, mandoliny, czy koncertyny.

Dokładnie rok temu ogłaszali z radością, że wygrali konkurs muzyczny podczas XII Szanta Claus Festiwal. Tym razem Jan i Klan grają podczas głównego koncertu, pokazując jak bardzo rozwinęli się przez ten czas. Swoje brzmienia określają jako wesoły folk z Wrocławia. Grają bardziej wesoło, niż smutno, bardziej do śpiewania, niż do słuchania, balansując na międzygatunkowej linie pomiędzy piosenką autorską i żeglarską. Choć działają od trzech lat, porywali już do zabawy publiczność w największych polskich miastach.

Koncert główny rozpocznie się o godzinie 19:00 i potrwa do późnych godzin nocnych, a to nie koniec zabawy. Wszyscy festiwalowicze przeniosą się do Restauracji Pióro Feniksa, gdzie do białego rana będą mogli śpiewać, biesiadować i słuchać morskich opowieści.