Miasto Poznań ogłosiło w piątek konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. Będzie to pierwszy w powojennej historii Poznania budynek teatralny zbudowany od podstaw.

Teatr Muzyczny w Poznaniu jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się instytucji kultury w Polsce. Co roku gości ponad 110 tys. widzów, przy 400 miejscach na widowni. Do największych wydarzeń organizowanych przez Teatr Muzyczny w Poznaniu w ostatnich latach należą: koncert z udziałem Placido Domingo w 2014 roku, który w hali nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich obejrzało 7 tys. widzów, a na antenie TVP2 ponad 1,3 mln widzów, wystawienie rock-opery Jesus Christ Superstar z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą zobaczyło na poznańskim INEA Stadionie 26 tys. widzów, Koncerty Bożonarodzeniowe Wigilijna Tytka 2016 i 2017, retransmitowane w święta przez TVP2 i TVP3, które obejrzało ponad 2,5 mln telewidzów.

W ostatnich latach Teatr Muzyczny w Poznaniu pokazał wiele nowoczesnych musicali, które otworzyły nowy rozdział w historii tej instytucji oraz oferty kulturalnej Poznania. Wśród nich znalazły się takie hity jak: Jekyll & Hyde, Evita, Nine, Footloose czy polskie prapremiery spektakli Zakonnica w przebraniu i Madagaskar – musicalowa przygoda. We wrześniu 2018 roku odbędzie się premiera Rodziny Addamsów – przebojowego musicalu, pokazywanego niemal w całej Europie i Ameryce.

Nowa siedziba umożliwi wystawianie spektakli zaawansowanych technologicznie dla ponad dwa razy większej widowni. Najnowocześniejszy teatr w Polsce zostanie wzniesiony na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośna, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej. Konkurs ma charakter międzynarodowy. Skierowany jest do zespołów składających się z architektów doświadczonych w zakresie realizacji podobnych obiektów. Oprócz budynku o wysokiej jakości architektury Miasto i Teatr oczekują nowoczesnych, funkcjonalnych i przyjaznych mieszkańcom rozwiązań wnętrz, technologii sceny i logistyki.

Konkurs jest dwuetapowy. W pierwszym etapie zainteresowani przedkładają autorski opis wizji. Do drugiego etapu i złożenia pracy konkursowej wraz makietą, zostanie zaproszonych 6 zespołów. Wnioski o udział w I etapie konkursu można składać do 18 października 2018 r. Laureatów konkursu poznamy na początku marca 2019 r.

Zaproszenie do udziału w sądzie konkursowym przyjęli architekci znani także szeroko poza granicami kraju: Janusz Lichocki (współwłaściciel międzynarodowego biura projektowego Epstein, które posiada swoje oddziały w Chicago, Nowym Yorku, Bukareszcie i Warszawie – w Polsce pracownia znana jest m. in. z powstającego zespołu budynków biurowych Mennica Legacy Tower w Warszawie), Wojciech Grabianowski (architekt, współwłaściciel pracowni RKW Architekture+ w Düsseldorfie znanej z zaprojektowania PGE-Arena w Gdańsku), Stefan Scholz (architekt, wykładowca akademicki, współprojektant m. in. Konzerthaus we Freiburgu), Mariusz Napierała (scenograf ceniony przez teatry w całej Polsce). W sądzie zasiądzie również Joanna Bielawska-Pałczyńska – Miejski Konserwator Zabytków, Piotr Sobczak – Architekt Miasta Poznania oraz Przemysław Kieliszewski – dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Miasto na pulę nagród przeznaczyło 220 tys. zł. Zwycięzca I nagrody otrzyma 80 tys. zł oraz zaproszenie do opracowania projektu budowlanego i wykonawczego, za który przewidziane jest wynagrodzenie w wysokości 7 mln 300 tys. zł. Na budowę Teatru Miasto Poznań planuje wydać w kolejnych latach 170 mln zł.

Regulamin konkursu będzie dostępny na stronach poznan.pl/konkurs_tm i www.bip.poznan.pl.