BlusowoW sobotę, 25 sierpnia podpoznańskie Lusowo stanie się światową stolicą bluesa. Już o godz. 12.00 pod sceną przy Leśnym Zakątku zajęcia taneczne poprowadzi Hanna Paulouskaya. To doświadczona i rozmiłowana w bluesie tancerka, która potrafi swoją pasją zarazić nawet mniej tanecznie usposobionych widzów.

Jako pierwszy na scenie zamelduje się, obchodzący w tym roku 10-lecie działalności, zespół Mean Machine. Poznaniacy, którzy 5 lat temu byli finalistami festiwalowego konkursu, wydali właśnie świetnie przyjętą płytę Ogrody Salomona. Album przynosi solidną dawkę klasycznego bluesowego, hard-rockowego i momentami psychodelicznego grania.

Po poznaniakach na scenie zamelduje się Francis Tuan. To projekt założony przez lidera zespołu Katedra, Fryderyka Nguyena, który odważnie miesza współczesną technikę i loopery, z wykorzystywaniem zakurzonych instrumentów z lat 60. i 70 oraz etnicznych instrumentów z Wietnamu. W styczniu ubiegłego roku ukazał się jego pierwszy minialbum, Poems, zawierający muzyczne adaptacje wierszy anglojęzycznych poetów.

Od samego początku, nieodłącznym i bardzo ważnym elementem festiwalu jest finał konkursu dla obiecujących zespołów bluesowych. W ciągu dwóch godzin będzie można posłuchać 4 wykonawców z całej Polski, którzy powalczą o tytuł Grand Prix i nagrodę w wysokości 2500 zł. Przyzna ją jury, któremu przewodniczyć będzie znany dziennikarz Radia Poznań i znawca bluesa – Ryszard Gloger.

Tuż po przesłuchaniach konkursowych na scenie pojawi się rekordzistka pod względem występów na festiwalu BLusowo – Joanna Pilarska. Popularna JoPil, która jest mieszkanką Tarnowa Podgórnego, zaprezentuje program całkowicie inny niż w ubiegłym roku. Namiastkę nowego materiału songwriterki, gitarzystki i wokalistki, czyli singel A Long Way from You można już odnaleźć w muzycznych serwisach. Premierowe utwory i nowe aranżacje starszych piosenek wykona ze swoim nowym, sześcioosobowym zespołem.

Kwadrans przed 18 festiwalowe wydarzenia przeniosą się na główną scenę, tradycyjnie ustawioną na placu przy kościele. Fanów bluesa przywita tam dziecięcy zespół Czarodzieje To My. Pierwszym międzynarodowym akcentem festiwalu BLusowo 2018 będzie występ polsko-amerykańskiego zespołu George Dyer Band. Laureaci ubiegłorocznej edycji festiwalu BLusowo zawojowali także inne bluesowe sceny, zdobywając I nagrodę i nagrodę publiczności festiwali Las Woda Blues i Blues Nad Odrą oraz wygrali też Promo Festival, May Blues Meeting w Koźminie Wielkopolskim.

Ze stolicy Dolnego Śląska przyjedzie niesamowity duet, który czasem zamienia się w trio: Pola Chobot & Adam Baran. Artyści znani także z triphopowej grupy Jabłonka, doskonale odnajdują się także w korzennym, bluesowym wcieleniu. Ich wydany jesienią minialbum Brudno zaowocował nagrodą „Odkrycie Roku” czytelników kwartalnika „Twój Blues”. Oryginalne pomysły i brzmienie gitary Adama Barana oraz hipnotyzujący głos Poli Chobot, doprowadziły wrocławian do występów na Rawa Blues Festival i radiowej Trójce, a także zaproszeniem do zagrania na festiwalu w Jarocinie.

Kwadrans po dwudziestej na scenie pojawi się grupa, która świętuje w tym roku 30-lecie działalności – legendarna Zdrowa Woda. Dokładnie trzy dekady temu zespół został laureatem festiwalu Rawa Blues, na którym pojawiał się potem wielokrotnie. Na początku lat 90. muzycy grupy współtworzyli pierwsze akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, trzykrotnie grali na Przystanku Woodstock, występowali także w Jarocinie, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, festiwalach Muzyczny Camping, Blues nad Bobrem, Fama i wielu, wielu innych. Zdrowa Woda ma w dorobku 8 studyjnych płyt, w tym jedną nominowaną do Fryderyka w kategorii „Album roku – muzyka tradycji i źródeł”.

Gwiazda wieczoru przyjedzie do Lusowa aż z Budapesztu. To na wydziale jazzu tamtejszej akademii muzycznej narodziła się grupa Mörk, którą stworzyli niezwykle wszechstronni muzycy. Potrafią płynnie przejść od bluesa, przez soul, funk i jazz aż po hip hop. Ich debiutancki album You Are Free to Choose, zrobił spore zamieszanie na Węgrzech I zaprowadził grupę na festiwale w Holandii, Estonii, Niemczech, Czechach i w Polsce. W tym roku ukazać ma się druga płyta artystów, którzy swoimi energetycznymi I ekspresyjnymi koncertami zdobywają serca nie tylko fanów bluesa.

Po występie Węgrów festiwal powróci na scenę przy Leśnym Zakątku. Finałowy koncert zagra grupa Blueska. Zespół, którego liderem jest wokalista i gitarzysta Andrzej Przerwa współtworzą: Krzysztof Gąszewski (harmonijka), Tomasz Chojnacki (bas) i Kamil Stachowiak (perkusja). Artyści nie tylko zagrają ostatni tego dnia koncert, ale i zaproszą do wspólnego muzykowania podczas jam session, który zakończy BLusowo 2018.

Festiwal to jednak nie tylko koncerty: przez cały czas działać będą stoiska gastronomiczne, a przy małej scenie od godz. 13.00 działać będzie Dziecięca Strefa Artystyczna.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.