malta Festival 2018 logo-1Twórczo, wspólnotowo i wywrotowo – tak rozpocznie się 28. edycja Malta Festival Poznań. 15 czerwca, w pierwszy dzień festiwalu, na placu Wolności stanie 20-metrowa kartonowa replika wieży widokowej Zamku Przemysła, zwanej wieżą Gargamela. Budować będziemy ją wspólnie podczas kilkudniowych warsztatów prowadzonych przez francuskiego artystę Oliviera Grossetête’a.

Wieża widokowa na Wzgórzu Przemysła budzi wśród poznaniaków wiele kontrowersji. Dla jednych stała się powodem do dumy, inni zarzucają jej historyczną nieautentyczność. To dzięki tym drugim zyskała prześmiewczą nazwę wieży Gargamela. Dobudowano ją do średniowiecznego budynku zamku na podstawie skąpych źródeł w latach 2011–2013. Przez kilka ostatnich lat zdążyła stać się poznańskim symbolem historyzującej architektury.

Fundacja Malta szuka osób, które razem z francuskim artystą Olivierem Grossetêtem zbudują replikę wieży Gargamela. Podczas czterodniowych warsztatów Olivier Grossetête z uczestnikami odtworzą z kartonów wieżę Zamku Przemysła. 20-metrowa konstrukcja zostanie zbudowana bez użycia maszyn, wyłącznie przy pomocy ludzkiej energii.

Olivier Grossetête od szesnastu lat z pomocą mieszkańców miast konstruuje monumentalne kartonowe repliki autentycznych budynków, a następnie – również z pomocą mieszkańców – je burzy. Dzięki pracy setek osób kartonowe budynki wzniesiono już m.in. w Annecy, Manchesterze czy Glasgow. Proces budowy i burzenia to zarówno integracyjny projekt społeczny, jak i artystyczny performans, mający skłonić do refleksji nad tożsamością urbanistyczną miasta.

Spektakularne, plenerowe zburzenie kartonowej kopii wieży Gargamela otworzy 28. edycję Malta Festival Poznań.

Aby wziąć udział w projekcie, należy do 31 maja napisać na adres contact@malta-festival.pl. Zgłosić się może każdy pasjonata budownictwa i dobrej zabawy, wystarczy imię i nazwisko. Jeśli masz mniej niż 16 lat, będzie potrzebna zgoda Twojego opiekuna.

Aby stać się jednym z twórców otwarcia 28. Malta Festival Poznań, wystarczy kilka wolnych godzin między 9 a 13 czerwca.