rigoletto spektakleW sobotę, 14 października Teatr Wielki w Poznaniu rozpocznie kolejny sezon artystyczny. Pierwszym premierowym spektaklem w nowym sezonie będzie Rigoletto – opera w trzech aktach Giuseppe Verdiego, w reżyserii Marcina Bortkiewicza. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Gabriel Chmura.

Marcin Bortkiewicz jest scenarzystą, aktorem oraz reżyserem filmowym i teatralnym, który od lat prywatnie zafascynowany jest muzyką i operą. Rigoletto w Poznaniu to jego operowy debiut. Filmowa wrażliwość reżysera kreuje obrazy na pograniczu mroku i światła w scenerii gotyckiej architektury i kostiumów zainspirowanych modą epoki. Autor, wielokrotnie nagradzanej Nocy Walpurgii, chce zrealizować Rigoletto  tak, aby nawiązywało do stylistyki kina niemego. Jego celem jest opowiedzieć tę historię z lekkością ironicznej komedii, pamiętając o tym, że jest to dzieło mówiące o ludzkiej naturze – historia koniunkturalisty, który uwikłał się moralnie i etycznie, a padł ofiarą tego, na co sam sobie pozwalał.

Orkiestra, soliści i goście Teatru Wielkiego w Poznaniu zmierzą się z jedną z najpopularniejszych partytur w historii opery, pełną znanych melodii, jak kultowa aria La donna è mobile czy Caro nome.

– Libretto opery ukazuje tak naprawdę tylko finał tej historii. Mnie interesuje to, co wydarzyło się na dworze wcześniej. Czym tytułowy bohater zaskarbił sobie taką niechęć mieszczan i księcia? Chciałbym „Rigoletto” zrealizować tak, jakby Friedrich Murnau i Ernst Lubitsch zrealizowaliby go w kinie niemym. Czyli opowiedzieć tę operę jak interesującą gotycką historię z lekkością ironicznej komedii, pamiętając o tym, że jest to opowieść o ludzkiej naturze – historia koniunkturalisty, który uwikłał się moralnie i etycznie, i padł ofiarą najstraszniejszą, czyli ofiarą tego, na co sam sobie pozwoli – mówi Marcin Bortkiewicz o swojej wizji spektaklu.

Premiera opery Verdiego odbędzie się w sobotę, 14 października o godzinie 19:00. Spektakl zostanie również wystawiony 15, 17 i 18 października.