image13 i 14 października w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się premiera spektaklu Wesele. Poprawiny w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca. Oba spektakle premierowe rozpoczną się o godzinie 20:00.

W przedstawieniu w reżyserii Marcina Libera występują: Urszula Bernat – Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Katarzyna Kulmińska, Zbigniew Kocięba, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong, Adrian Radwański, Marta Da Pinto (stażystka) oraz seniorzy i juniorzy z grupy Movements Factory.

Wesele. Poprawiny to spektakl o inteligencie z miasta, który ożenił się z chłopką. Potem rozpadły się wspólnoty, w których ludzie żyli całe życie, wieś migrowała do miasta, chłopskie dzieci poszły na studia. Nastała demokracja, wraz z nią przybył kapitalizm, a ponowoczesność stawiała na „tu i teraz”, podważała wagę tradycji i ciągłości.

Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie naszych dziadków i rodziców, których doświadczenia rzeźbiły ruchy płyt tektonicznych historii i przemian społecznych. W ich prywatnych „historiach weselnych” odbijają się losy Polski i Polaków, a rodzinne mitologie stają się częścią wielkiej narracji historycznej. Pokolenie dwudziestolatków, których nie łączą doświadczenia wojen, strajków, spania na styropianie. To o nich mówią Millenialsi, pokolenie Y. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura – pierwsze portale społecznościowe, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze laptopy, podróże bez paszportu. Są i ci najmłodsi. Co ukształtuje ich doświadczenia – tego nie wiemy.

Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, seans zbiorowej pamięci, powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce?

Reżyserem spektaklu jest Marcin Liber – jeden z założycieli niezależnego poznańskiego teatru Usta Usta. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako aktor wywodzi się z poznańskiego Teatru Biuro Podróży. Współpracował z Teatrem Ósmego Dnia, a także z zespołem Porywaczy Ciał. Reżyserował spektakle w takich teatrach, jak: Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Teatr Studio i Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Stary w Krakowie oraz Polski Teatr Tańca.

Premiera Wesela. Poprawin wpisuje się w ramy Roku Guślarzy 2017, który rozpoczął się w Polskim Teatrze Tańca 1 stycznia 2017 roku. To tematycznie zogniskowany wokół tradycji i obrzędów, wierzeń i mitów, guseł i zabobonów czas artystycznej refleksji nad współistnieniem światów – materialnego i duchowego, dawnego i współczesnego; nierozerwalnym w naszej kulturze splotem wyobrażeń słowiańskich, chrześcijańskich, oraz ciągle żywych fantazmatów polskiego romantyzmu. Łącząc motywy kultury ludowej z arcydziełami literatury, Rok Guślarzy odsłania różne odcienie polskiego imaginarium.