Zapomniane miastaZapomniane miasta to interdyscyplinarny projekt Teatru Biuro Podróży, który zagości w przestrzeni Poznania w dniach 4 – 8 października. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach projektu jest wolny.

Miasto to społeczna tkanka. Jego charakter i siłę tworzą ludzie – mieszkańcy. To byt wrażliwy. Łatwo go zniszczyć, zniewolić, wykrwawić, pozostawić własnemu losowi. Na przykładzie trzech miast pokazane zostaną losy mieszkańców, którzy starli się z wielką historią.

W sobotę, 7 października na Dziedzińcu Różanym CK Zamek zostanie wystawiony plenerowy spektakl Silence – cisza w Troi. To metaforyczna opowieść o „oblężonym mieście”. Spektakl jest inspirowany upadkiem miasta Aleppo, opowiada o uniwersalnym losie człowieka skazanego na wygnanie. Pokazuje ludzi, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce. Allgemeine Zeitung tak napisał o spektaklu – Dokument przeniesiony zostaje w sferę teatru; opowieść staje się fikcją. A mimo to, dzieje się naprawdę. I jest pomnikiem dla milionów ludzi, którym nie udało się stać się „problemem uchodźców” w Europie.

Dzień później, 8 października w Auli Uniwersytetu Artystycznego odbędzie się akcja performatywna Rezan Saleh z Iraku zatytułowana Halabdża – zapach słodkich jabłek. Halabdża to miasto we wschodniej części irackiego Kurdystanu, które w 1988 roku stało się areną ludobójstwa. W ramach programu eksterminacji Kurdów, rząd Saddama Husajna zrzucił na miasto bomby z bronią chemiczną, do której dodano zapach jabłek. W wyniku ataku zginęło ponad 5 tysięcy osób, a kilka tysięcy zostało okaleczonych na całe życie. Mieszkańcy wyludniającego się miasta, żyją pamięcią tragedii, samotni, zapomniani. Teatr Biuro Podróży grał w Halabdży, w 2012 roku.

Ponadto przez cały czas trwania projektu na ścianie Galerii Miejskiej Arsenał wyświetlana będzie projekcja Burj el Barajneh – miasto na chwilę. Burj el Barajneh to miasto – obóz uchodźców – założony w 1949 w Bejrucie, do którego skierowani zostali Palestyńczycy wyrzuceni ze swoich domów przez rząd izraelski. Po przekroczeniu granicy libańskiej, Palestyńczycy zamieszkali w namiotach postawionych przez ONZ na podbejruckich polach. W ciągu kilkudziesięciu lat na miejscu namiotów stanęły betonowe domki. Teren obozu się nie powiększył – na 1 kilometrze kwadratowym mieszka obecnie 20 tysięcy ludzi. Teatr Biuro Podróży grał w Burj el Barajneh swój spektakl w 2008 roku.

Szczegółowy program projektu Zapomniane miasta:

4 – 8 października, godz. 18:00 – 21:00 – „Burj el Barajneh – miasto na chwilę”, projekcja fotografii na ścianie Galerii Miejskiej Arsenał, Stary Rynek

7 października, godz. 19:00 – „Silence – cisza w Troi”, plenerowy spektakl Teatru Biuro Podróży, Dziedziniec Różany CK Zamek

8 października, godz. 18:00 – „Halabdża – zapach słodkich jabłek”, Aula Uniwersytetu Artystycznego, Al. Marcinkowskiego 29