Poznaliśmy zwycięzców konkursu Rezydenci w Rezydencji 2018 organizowanego przez Centrum Kultury Zamek. W tym roku zgłoszono aż 32 projekty, część z nich była na bardzo wysokim poziomie dlatego wybór nie był łatwy. Do drugiego etapu przeszło 10 projektów, spośród których jury wybrało 6. Wśród zwycięzców są: Betina Bereś, Azem Deliu z Kosowa, Izabella Gustowska, Dawid Misiorny, Małgorzata Myśliwska i Patryk Piłasiewicz.

– Tworząc program rezydencji artystycznych, łączymy trzy ważne dla nas kwestie. Umożliwiamy artystom realizację ich projektów, pozwalamy korzystać z potencjału instytucji i zamkowych przestrzeni, a przede wszystkim stwarzamy naszym widzom możliwość poznania ciekawych osobowości oraz działań artystycznych – tłumaczą organizatorzy.

Każdemu z projektów towarzyszą wydarzenia edukacyjne i spotkania z twórcami, dzięki którym publiczność może obserwować proces twórczy i lepiej zrozumieć jego efekt.

– Zwycięskie projekty będą realizowane na przestrzeni całego 2018 roku, ale obecność pierwszych rezydentów będzie zauważalna już w styczniu i lutym – mówi Jagna Domżalska, koordynatorka projektu Rezydencji.