Teatr Wielki logo małeW najbliższą niedzielę, 17 września uroczystym koncertem zostanie zainaugurowany nowy sezon artystyczny w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Podczas pierwszej części wieczoru publiczność usłyszy fragmenty oper, które zostaną zaprezentowane na scenie Teatru w sezonie 2017/2018. Będą to fragmenty takich dzieł jak: Śpiewacy norymberscy, Jenůfa, Legenda Bałtyku, Carmen, Borys Godunow, Czarodziejski flet, Napój miłosny, Rigoletto. Drugą część koncertu wypełnią największe kreacje sceniczne Barbary Kubiak, która obchodzić będzie jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.

Barbara Kubiak to jedna z największych postaci w historii Teatru Wielkiego w Poznaniu. Swój talent muzyczny odziedziczyła po rodzicach, którzy byli członkami zespołu Śląsk. Początkowo miała zostać lekarzem, ale porzuciła marzenia o Akademii Medycznej na rzecz Muzycznej i jeszcze będąc na studiach zadebiutowała na poznańskiej scenie partią Pierwszej Damy w Czarodziejskim Flecie Wolfganga Amadeusza Mozarta (1986 rok). Od 1987 roku jest związana na stałe z Operą Poznańską. Dostarcza wielkopolskiej publiczności wielu wzruszeń, wykonując nieprzerwanie największe tytułowe partie, takie jak Norma, Aida, Halka, Madama Butterfly czy Tosca. Jak sama przyznaje, nie przyjmuje roli, jeżeli nie identyfikuje się z daną postacią.

Artystka współpracuje także z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Wrocławską i Operą Bałtycką w Gdańsku. Wyjeżdżała na liczne tournée, m.in. do Holandii, Belgii, Francji, Luksemburga i Wielkiej Brytanii. Album, który sopranistka zarejestrowała wraz z zespołem Opery Wrocławskiej (Trubadur Giuseppe Verdiego), został nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. Barbara Kubiak występuje również w repertuarze oratoryjnym i koncertowym. Stale współpracuje z największymi polskimi filharmoniami i festiwalami, wykonując takie dzieła, jak: War Requiem Benjamina Brittena, IV i VIII Symfonię Gustava Mahlera, I i III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego, Missa pro pace i Angelus Wojciecha Kilara, Stabat Mater Gioacchino Rossiniego, Stabat Mater Antonina Dvořáka, Stabat Mater Karola Szymanowskiego czy Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Koncert inauguracyjny sezon 2017/2018 rozpocznie się o godzinie 18:00. Na scenie wystąpią między innymi: Roma Jakubowska-Handke, Magdalena Nowacka, Piotr Friebe, Jerzy Mechliński oraz Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Gabriela Chmury.