IMG_8763W  samo południe poznańscy Bambrzy spotkali się na Starym Rynku, aby po raz kolejny uczcić swoje coroczne święto. Tradycja spotkania w pierwszą sobotę sierpnia i dekorowania Studzienki Bamberki kwiatami ma już ponad dwudziestoletnią tradycję.

Bambrzy, czyli osadnicy z niemieckiego Bambergu przybyli do Wielkopolski już w 1791 roku i bardzo szybki zasymilowali się z miejscową ludnością. Do polonizacji osadników przyczyniły się przede wszystkim kościół katolicki, dwujęzyczne szkoły oraz zawieranie mieszanych małżeństw. I chociaż początkowo zasiedlali oni takie wsie jak: Luboń, Dębiec, Rataje, Wilda, Jeżyce i Górczyn, bardzo szybko zaczęli również przenikać do lokalnych społeczności we wsiach: Łazarz, Żegrze, Starołęka, Minikowo czy Winiary i Bonin. Po przyłączeniu wsi do Poznania, ich mieszkańcy stali się integralną częścią społeczności miejskiej, a swoją polskość wielokrotnie potwierdzali uczestnicząc chociażby w Powstaniu Wielkopolskim czy wojnie z bolszewikami.

Z czasem Bambrzy porzucili rolnictwo i stali się właścicielami drukarń, wydawnictw i księgarń. Chętnie podejmowali pracę jako adwokaci, lekarze, naukowcy, rzemieślnicy, urzędnicy i kupcy. Współcześnie, Bambrzy kultywują swoją tradycję poprzez działalność Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Od 22 lat w pierwszą sobotę sierpnia, Bambrzy spotykają się poznańskim Starym Rynku i zapraszają wszystkich mieszkańców Poznania do wspólnego świętowania. Po oficjalnych uroczystościach odbywających się przy Fontannie Bamberki, zabawa przenosi się do parku przy Muzeum Etnograficznym, gdzie znajduje się również Muzeum Bambrów Poznańskich. Jedną z atrakcji sobotniego festynu rodzinnego było zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem. Nie zabrakło również konkursów i animacji dla dzieci oraz wspólnego muzykowania i prezentacji tradycyjnego stroju Bamberek.