Leniwie płynąca rzeka Cybina dzieli dwa historycznie ważne obszary Poznania: budzącą się do życia Śródkę oraz, związany z narodzinami państwowości polskiej, Ostrów Tumski. Krajobraz tej najstarszej części Poznania zestawia ze sobą z pozoru przeciwstawne detale: spokój przyrody z gwarem wielkiego miasta, zabudową mieszkalną z obiektami historycznymi, naturę z kulturą, nowoczesną technikę z zabytkami sztuki. Obie przestrzenie miasta łączy Brama Poznania – pierwsze w Polsce interaktywne centrum interpretacji dziedzictwa kulturowego. Współczesna i surowa w swojej formie bryła Centrum sięga do korzeni państwowości polskiej, aby przez pryzmat przeszłości spoglądać w przyszłość. Odkrywa i interpretuje to, co minione dla lepszego poznania i zrozumienia teraźniejszości.

Oficjalnie Brama Poznania – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego rozpoczęło swoją działalność 30 kwietnia 2014 roku. Przez pięć dni długiego weekendu majowego poznaniacy mieli okazję nie tylko zajrzeć do wnętrza budynku, ale również uczestniczyć w warsztatach, prelekcjach, koncertach i spektaklach.

Wielkie Otwarcie Bramy Poznania zainaugurował powietrzny spektakl Wstęgi Czasu w wykonaniu grupy Ocelot. Trwający pół godziny spektakl zabrał widzów w podróż w głąb dziejów. Zaskakujące i energetyczne widowisko zostało zaprezentowane na tle budynku Bramy Poznania wypełniając przestrzeń pomiędzy Bramą, mostem bp. Jordana i płynącą u dołu rzeką. Pełen pasji powietrzny taniec aktorów pokazał, że granice ludzkiego ciała i grawitacja niemalże nie istnieją. Bohaterem opowieści był człowiek uwikłany w magiczną sieć czasu i przestrzeni.

Drugą część środowego wieczoru wypełnił spektakl multimedialny Porta Posnania. Utwór muzyczny, który został skomponowany specjalnie dla Bramy Poznania rysował w  wyobraźni słuchaczy obrazy związane z barwnymi dziejami katedralnej wyspy. Multimedialna projekcja na bryle budynku wzmocniła doznania estetyczne. Motywy muzyczne zaczerpnięte z utworu składają się na zbiór dźwięków charakterystycznych dla Bramy Poznania – muzyczne logo instytucji. Autorem muzyki jest wiolonczelista i kompozytor muzyki filmowej, teatralnej, telewizyjnej i reklamowej, Tadeusz Gauer.

Przez cztery kolejne dni przestrzeń wokół Bramy Poznania wypełniły liczne atrakcje, których temat przewodni był inspirowany nazwami poszczególnych sal ekspozycyjnych. I tak czwartek przebiegał pod hasłem Gród, w piątek królowała Woda, a w weekend zagościły kolejno Złoto i Witraż.

Czas wypełniły warsztaty dawnego budowania, pokazy pojedynków średniowiecznych wojów, pokaz tworzenia muralu, widowiskowy pokaz tańca z ogniem, warsztaty witrażowe oraz liczne koncerty. Na scenie pojawiły się zespoły Dagadana, An On Bast i Adre’N’Alin. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie ekspozycji w samej Bramie Poznania. Na szczęśliwców, którym udało się otrzymać bezpłatne wejściówki czekały cztery multimedialne sale wystawowe, w których prezentowana jest ponad 1000-letnia historia Ostrowa Tumskiego.

IMG_3939 mini

Specjalnie na Wielkie Otwarcie przygotowano również wystawę czasową, która przybliża historię powstania, ideę oraz przestrzeń dziedzictwa i jej interpretację. Wystawa czasowa Przestrzeń dziedzictwa jest prezentowana w odrestaurowanej Śluzie Katedralnej, do której można przejść szklaną kładką łącząca dwa brzegi Cybiny. Wystawa potrwa  do 27 czerwca.

IMG_3854 mini

Podczas Wielkiego Otwarcia Bramy Poznania średniowieczny duch zapanował nad całą okolicą. Partnerskie instytucje kultury z Ostrowa Tumskiego, czyli Rezerwat Archeologiczny Genius Loci oraz Muzeum Archidiecezjalne przygotowały specjalne programy dla zwiedzających. Była wystawa dawnych monet odnalezionych na wyspie podczas licznych prac archeologicznych, prelekcja dotycząca poznańskiego złotnictwa, a także wykłady na temat sztuki witrażu.

Do akcji przyłączyła się również poznańska katedra otwierając dla zwiedzających Złotą Kaplicę i podziemia, łącznie z kryptami.

IMG_3909 mini

IMG_3919 mini

IMG_3931 mini

IMG_3926 mini

Wielkiemu Otwarciu Bramy Poznania towarzyszył V Średniowieczny Targ Śródecki. W okolicach Rynku Śródeckiego powstała wioska wojów, a na gwarnym średniowiecznym targu można było skosztować przysmaków „sprzed wieków”. Dla najmłodszych przygotowano Wioskę Żywej Archeologii, w której mieszkali dawni wojowie i gdzie pracowali średniowieczni rzemieślnicy.

IMG_3941 mini

IMG_3943 mini

IMG_3952 mini

IMG_3955 mini

Kilkudniowe otwarcie Bramy Poznania zakończył występ poznańskiej grupy Luxtorpeda.