AnimatorZnamy już wszystkie tytuły, które rywalizować będą o Złote Pegazy – najważniejsze laury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2017. Z ponad tysiąca zgłoszeń nadesłanych z 65 krajów, w tym z tak odległych i egzotycznych miejsc jak Mjanma, Arabia Saudyjska, Sri Lanka, Uzbekistan, Tajwan czy Południowa Afryka komisja selekcyjna, w składzie Hanna Margolis, Piotr Muszalski i Agnieszka Kozłowska wybrała 48 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży. Ostatni, 49. film krótkometrażowy wybierze publiczność podczas pokazów Animatora bez selekcji. Najlepszy obraz krótkometrażowy zdobędzie prestiżowego Złotego Pegaza / GRAND PRIX oraz 45 000 złotych.

W tym roku Animator otrzymał status festiwalu kwalifikującego do Oscarów®. Jest to znakomita wiadomość dla wszystkich artystów, którzy zaprezentują swoje filmy w konkursie głównym.

Konkursowe filmy krótkometrażowe ukazują wiele technik animacji i tematów. Najwięcej, bo aż siedem tytułów pochodzi z USA. Sześć filmów w konkursie będzie reprezentowało Polskę.
W gronie obrazów pełnometrażowych znalazła się kanadyjska opowieść drogi o magii poezji z głosami Sandry Oh i Ellen Page (Window Horses, reż. Ann Marie Fleming), koprodukcja z Francji i Kanady o pechowej staruszce (Louise nad morzem, reż. Jean-François Laguionie), gangsterska przygoda o łowcy nagród ze Stanów Zjednoczonych (Revengeance, reż. Bill Plympton, Jim Lujan),  nietypowa baśń z Francji o dziewczynce sprzedanej diabłu (The Girl Without Hands, reż. Sébastien Laudenbach)  i chińska opowieść o kierowcy, który okrada swojego szefa, by naprawić szkody po nieudanej operacji plastycznej swojej narzeczonej (Have a Nice Day, reż. Liu Jian).

Pokazy konkursowe odbywać się będą w trakcie 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych, który rozpocznie się w Poznaniu 7 lipca. Zwycięzców poznamy 13 lipca na Gali zamykającej festiwal Animator 2017.