Teatr Polski w Poznaniu (1)10 maja na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu miała odbyć się premiera spektaklu Płomienie. W reakcji na powieść Stanisława Brzozowskiego w reżyserii Anety Groszyńskiej-Liweń. Tymczasem w oficjalnym komunikacie z 28 kwietnia Teatr Polski poinformował, że „ze względów organizacyjnych zdecydowaliśmy o przesunięciu planowanej premiery spektaklu „Płomienie” na jesień 2017 roku. O dokładnej dacie poinformujemy po rozpoczęciu sezonu 2017/2018. Przepraszamy i zapraszamy do Teatru Polskiego na inne nasze spektakle.”

Świat Płomieni to wielki rewolucyjny wir schyłku XIX wieku – panorama Europy, która wrze od Paryża po Moskwę. Świat kontestatorów wypisujących się z systemu. Świat kolejnych zrywów w imię wolności i sprawiedliwości społecznej – od Narodnej Woli po Komunę Paryską. Świat, który płonie żywym ogniem – bo wszystko jest w nim do wymiany. Na tej, zapisanej przez Brzozowskiego, historycznej matrycy, rewolucyjne postulaty kiełkują błyskawicznie – ale i równie szybko potrafią upadać. Bunt często bywa tłumiony, rewolucja musi się liczyć z porażką, bilans zysków i strat nigdy nie jest jednoznaczny.

Zapisana w Płomieniach niejednoznaczna i gorzka dialektyki rewolucji spowodowała, że próżno szukać Brzozowskiego w kanonach lektur i na listach bestsellerów. „Legenda Młodej Polski” to dziś patron wąskiej, intelektualnej lewicy. Ale i z tego samego powodu, jest to dla teatru powieść bardzo atrakcyjna.

Twórcy spektaklu nie chcą jednak opowiadać na scenie historii Michała Kaniowskiego – pragną zapytać, co z tej historii pozostaje ważne w dniu dzisiejszym? Jakie problemy otrzymane „w spadku” po Brzozowskim pozostają wciąż aktualne, jakie postulaty rewolucji XIX wieku niespełnione, w których zrywach możemy się przejrzeć, do których możemy się wciąż odnosić.

Zrobić Płomienie w teatrze to poszukać „wspólnoty sprzeciwu” – zastanowić się, na jakich zasadach i czy w ogóle, jesteśmy ją w stanie powołać. Zastanowić się, jak możemy dzisiaj, w teatrze – zrobić zamach na cara. Czy w spektaklu odnajdziemy odpowiedź na tak postawione pytanie?

W Płomieniach zobaczymy: Sarę Celler-Jezierską, Barbarę Krasińską, Barbarę Prokopowicz, Monikę Roszko, Kornelię Trawkowską, Mariusza Adamskiego, Przemysława Chojętę, Pawła Dobka, Wojciecha Kalwata, Piotra Kaźmierczaka, Bartłomieja Kotschedoffa, Piotra Nerlewskiego, Jakuba Papugę i Pawła Siwiaka.

Spektakl premierowy rozpocznie się o godzinie 19:00. Płomienie zostaną wystawione również 11 i 14 maja.