Największe gwiazdy polskiego i światowego jazzu na wyciągnięcie ręki! W ogólnopolskim cyklu Era Jazzu, który zaczyna się już jutro, każdy meloman ma okazję posłuchać muzyki najwybitniejszych artystów i zapoznać się z nowymi, jazzowymi trendami. Era Jazzu to seria niepowtarzalnych koncertów klubowych oraz wspaniałych galowych prezentacji z udziałem najwybitniejszych osobowości. Po kilkunastu latach Era Jazzu stała się jednym z najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych w Polsce. To także nietuzinkowa oprawa graficzna, dostęp do unikalnych materiałów, książek, płyt oraz wielu innych przedsięwzięć.

fb02_BANNER GŁÓWNY

W ramach rozpoczynającego się jutro cyklu, odbędzie się aż sześć koncertów. Gwiazdą klubowego koncertu wiosennej Ery Jazzu będzie kultowy amerykański gitarzysta i wokalista Jean Paul Bourelly, uznawany za jednego z najlepszych artystów podążających śladami największych mistrzów gitary: Jimiego Hendrixa i Jamesa „Blood” Ulmera. To gitarzysta wyznający zasadę, że trzeba grać i głośno i nostalgiczne, ale zawsze z poszanowaniem bluesowo-rockowej tradycji. Koncert odbędzie się 5 kwietnia o godzinie 20:00 w klubie Blue Note.

Dzień później w Piano Bar zaśpiewa Leni Stern – artystka  należąca do najbardziej kreatywnych gitarzystek jazzu. Absolwentka Berklee School Of Music w Bostonie; już w czasie studiów koncertowała z własnym trio, które wigoru nabrało na początku lat 80-tych, gdy pracę z muzykami podjął Mike Stern. Już wtedy porównywano wirtuozerię gry Leni Stern do najwybitniejszych gitarzystów jazzu, szukając analogii u Pata Metheny’ego i Johna McLaughlina.

7 kwietnia w Centrum Kultury Zamek odbędzie się koncert Johna Scofielda, który zagra  w Poznaniu zarówno przeboje jazzowe, jak i te z pogranicza muzyki country. John Scofield należy dzisiaj do najważniejszych i najbardziej kreatywnych gitarzystów jazzu. Będąc jednym z najbardziej oryginalnych i utalentowanych współczesnych instrumentalistów lansuje własną, charakterystyczną stylistykę i wirtuozerię. Objawił się jako jazzowy innowator w formacjach Milesa Davisa. Jako solista współtworzył sukcesy zespołów Billy’ego Cobhama, George’a Duke’a, Gary’ego Burtona, Charlesa Mingusa, Rona Cartera, Zbigniewa Seiferta, Joe Lovano, Jacka De Johnette’a, Larryego Coryell’a, Mike’a Sterna i Pata Metheny’ego. Jest liderem ważnych, autorskich formacji dzisiejszego jazzu. Zawsze otoczony plejadą gwiazd buduje pozycję jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów jazzowych, którego krytycy i publiczność nagradzają  od lat najznamienitszymi laurami  i nagrodami.

CK Zamek będzie również gościło Jean Luc aPonty’ego – legendarnego skrzypka jazzowego, który wystąpi 8 kwietnia z projektem specjalnym. Jean-Luc Ponty jest niekwestionowanym kreatorem kultowej stylistyki jazz-rocka, jaką wypracował wspólni z takimi artystami jak: John McLaughlin, George Duke oraz Frank Zappa. Jest jednocześnie artystą, który równie doskonale porusza się w stylistyce klasyki, swingu i nowoczesnego jazzu. Jak określił francuskiego wirtuoza genialny i legendarny skrzypek Stuff Smith „ jest jak killer, gra jazz na skrzypcach tak, jak Coltrane na saksofonie”.

Wiosenną odsłonę Ery Jazzu zakończy koncert 9 kwietnia w Auli UAM, podczas którego na scenie wystąpi Patricia Barber. Amerykańska pianistka i wokalistka cieszy się w Polsce ogromną popularnością oraz sporym uznaniem – mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. Pojawia się na europejskich estradach okazjonalnie, konsekwentnie budując swoją artystyczna reputację głownie w USA. Od 1994 roku jest rezydentką najsłynniejszego chicagowskiego klubu Green Mill a jej poniedziałkowe koncerty od ponad dwóch dekad ściągają komplet publiczności. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała się w poznańskiej aul UAM w 1996 roku wzbudzając ogromny zachwyt  dla swojej sztuki i artystycznej charyzmy. Jej koncerty w ramach Ery Jazzu w 2001 roku określono sensacyjnymi wydarzeniami artystycznymi i  także w aureoli gwiazdy Patricia Barber postrzegana jest na wszystkich estradach świata. Uznawana jest za najciekawszą pianistkę i wokalistkę jazzowego pokolenia i najczęściej  porównywana jest z Dianą Krall. Jest przy tym zdecydowanie mniej komercyjna i niezwykle mocno osadzona w jazzowej tradycji.

Laureatem Nagrody Era Jazzu 2017 jest Piotr Scholz – poznański gitarzysta, kompozytor i dyrygent. To jego pomysłem było zaproszenie czołówki młodego, poznańskiego jazzu i stworzenie Poznań Jazz Philharmonic Orchestra oraz zaproponowanie realizacji wspólnego projektu. Suite The Road  to nagranie płytowe obsypane wspaniałymi recenzjami, a koncertowa premiera odbędzie w ramach Poznań Jazz Project. Przygotowano także prapremierę  nowej kompozycji Piotra Scholza zatytułowanej Nokturn na orkiestrę jazzową oraz  gościnny udział wybitnej gwiazdy światowego jazzu.

Piotr Scholz jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej,  Grand Prix konkursu Jazz Fruit na Mladi Jazz Festival w Pradze, nagród Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych, Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową w ramach Silesian Jazz Festival, festiwalu Jazz Wolności.  Poznański muzyk pojawia się zarówno w autorskich zespołach ( np. Weezdob Collective, Piotr Scholz Sextet oraz PJPOrchestra), ale jest także muzykiem grup  towarzysząc gwiazdom muzyki jazzowej i rozrywkowej (od Zbigniewa Wodeckiego i Ewę Bem po Włodka Pawlika  i Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej). Koncert Piotra Scholza odbędzie się 8 kwietnia w Centrum Kultury Zamek.