Mocno gitarowe brzmienie balansujące na pograniczu rocka i bluesa wypełniło w niedzielny wieczór poznański klub Blue Note. A to dzięki koncertowi śląskiej grupy Cree, która miała wystąpić przed poznańską publicznością już w listopadzie. Niestety, koncert został wówczas odwołany, a fani dobrego, rock’n’rollowego bluesa musieli poczekać kilka miesięcy na muzyczną ucztę, jaką podczas swoich występów serwuje grupa Cree.

Zespół powstał w 1993 roku w Tychach z inicjatywy trzech niespełna 16-letnich chłopców – Sebastiana Riedla, Sylwestra Kramka i Adriana Fuchsa. Pomysłodawcą nazwy był muzyk Ryszard Riedel, ojciec Sebastiana, którego fascynowała historia i życie Indian. Przełomem dla zespołu Cree był rok 1997, kiedy to muzycy wystąpili na I Festiwalu Młodej Kultury w warszawskiej „Stodole”. W tym samym roku zespół zdobył Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Do sukcesów zespołu należy również występ na festiwalu w Lille we Francji. W październiku 1997 roku grupa Cree zagrała w Sali Kongresowej jako support Johna Mayalla.

Zespół wydał do tej pory dwa albumy koncertowe i siedem studyjnych. Ostatni z nich, zatytułowany Heartbreaker miał premierę 13 listopada 2015 roku. Z tego właśnie krążka pochodzi ballada Na dnie twojego serca, którą fani usłyszeli podczas niedzielnego koncertu. Wieczór w klubie Blue Note wypełniły największe przeboje zespołu – Zostań ze mną, Czyja to wina, Cały nasz świat, Po co więcej mi, Ja wiem i ty to wiesz, Wszystkie winy, Każdy rodzi się świętym czy Jestem tu dla ciebie. Całość dopełniły nieco ostrzejsze utwory jak chociażby Diabli nadali oraz Rock & roll to jest to. Oczywiście, nie zabrakło nawiązania do twórczości legendarnej grupy Dżem. Sebastian Riedel z zespołem Cree zabrali publiczność w podróż w czasie, wykonując między innymi utwory Czerwony jak cegła i Naiwne pytania.

Ponad dwugodzinny koncert grupy Cree rozbujał poznańską publiczność, która nie po raz pierwszy udowodniła, że bluesa ma po prostu we krwi. Wspólna muzyczna zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

fot. Michał Porada