Kalina® 1, fot. Jakub Wittchen28 października na deskach Teatru Nowego odbędzie się premiera spektaklu Kalina – monodramu muzycznego w wykonaniu Anny Mierzwy.

Bąbelki, brązowy kolor, biała czcionka na czerwonym tle – to Coca-Cola. Przymknięte powieki, pełne usta, zmysłowy szept – to Kalina, wielka diwa polskiej piosenki. Co je łączy? Obie są znakami towarowymi.

Oto opowieść o kobiecie, która nie chciała być postrzegana jako człowiek, a jako zjawisko nieskrępowane regułami rządzącymi światem – choć los nawet na chwilę nie pozwalał jej zapomnieć, że wciąż jest jednak śmiertelna.

Kalina to opowieść o konstruktorce własnego mitu, która zżymała się na jego użycie; o wielkiej falsyfikatorce, która najbardziej bała się zamknięcia w jednej formie; o micie, lepionym z ról, prasy, anegdot, wspomnień kochanków i męża – Pigmaliona. O kobiecie – matrioszce, choć, jak mówiła, matrioszki ją przerażają. Wreszcie – o znaku towarowym, używanym i reprodukowanym w kolejnych opowieściach. Znaku, który chciał być słuchany i pragnął zrozumienia.

Reżyserem spektaklu jest Agata Biziuk, aranżacje muzyczne przygotował Krzysztof „Wiki” Nowikow.

Spektakl realizowany jest przez Annę Mierzwę w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Premiera Kaliny już 28 października o godzinie 19:00 na Scenie Nowej. Kolejne spektakle zostaną wystawione 29 i 30 października oraz 2, 18, 19, 20 26 i 27 listopada.

[fot. Jakub Wittchen – zdjęcia z prób]