LuxFest, czyli najbardziej rodzinny festiwal w Polsce odbył się w sobotę w poznańskiej Hali Arena. Była to już piąta, lecz z pewnością nie ostatnia, edycja imprezy dla młodszych i nieco starszych fanów dobrej muzyki. 

Jak co roku, muzyczną część imprezy rozpoczął występ Arki Noego, która przyciągnęła pod scenę liczne grono fanów, nie tylko tych najmłodszych. Publiczność rozgrzała się przy największych przebojach zespołu, wśród których nie zabrakło znanej wszystkim piosenki Święty uśmiechnięty (Taki duży, taki mały). Po godzinnym koncercie Arki Noego, swoją działalność rozpoczęła rodzinna strefa sztuki. Dzieci i rodzice mogli wspólnie pomajsterkować, czy wykonać kije deszczowe. Na scenie natomiast pojawił się łódzki raper i producent, Zeus. W stolicy Wielkopolski wystąpił z live bandem oraz Justyną Kuśmierczyk. Oprócz wspólnych utworów, wokalistka zaśpiewała również swój pierwszy solowy singiel, Włącz – wyłącz.

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej edycji LuxFestu był Projekt Za Wolność. Czerwiec ‘56, przygotowany wspólnie z Fabryką Zespołów. Siedmiu laureatów konkursu ogłoszonego późną zimą, zaprezentowało w sobotę utwory nawiązujące do poznańskich wydarzeń z czerwca 1956 roku. Na scenie wystąpili: A Zillion (Modlitwa – Wyklęci), Livetsord (Do góry podnosimy głowy), Projekt Patryoci (Czarny Czwartek),  Too Black Project (Pyry i Czerwiec), Zijensu (Czerwiec ’56) oraz dwa poznańskie zespoły: Thataz (Chwała Bohaterom) i Omni mOdO (Zmiana Warty). Wszystkie utwory wchodzące w skład tego projektu, miały swoją oficjalną, uroczystą premierę sceniczną właśnie podczas tegorocznej edycji LuxFestu. To ważny, historyczny element tej wyjątkowej imprezy, która nie tylko łączy pokolenia i różne gatunki muzyczne, ale także uczy i kultywuje pamięć o bohaterach.

W poznańskiej Arenie wystąpili także Kuba Płucisz i Jego Goście oraz gospodarz festiwalu – formacja Luxtorpeda. Wisienką na torcie był jubileuszowy koncert grupy Lady Pank, która świętowała 35-lecie działalności artystycznej. Z tej okazji zespół zaśpiewał swoje największe przeboje: Zamki na piasku, Kryzysowa narzeczona, Tańcz głupia tańcz, Wciąż bardziej obcy, Tacy sami, Zawsze tam gdzie ty, Marchewkowe pole, Mniej niż zero, czy Stacja Warszawa. Z okazji urodzin zespołu, cały występ został zarejestrowany i wkrótce będzie wydany na płycie DVD.

LuxFest to miejsce wyjątkowych spotkań artystycznych, które nie mają miejsca na żadnej innej polskiej scenie muzycznej. LuxFest to także publiczność, która w rodzinnej atmosferze przyjmuje zarówno koncerty rockowe, folkowe, jak i hip-hopowe.

[fot. Michał Porada]