polski dzień muzyki country - logoDzień 30 września to Polski Dzień Muzyki Country. Powołane oddolnie przez fanów gatunku, przy wsparciu mediów i artystów, święto, ubiegłą jesienią przeminęło pod znakiem akcji integracyjnych w mediach społecznościowych. W tym roku wydarzeniu towarzyszyć będą koncerty i inne kreatywne inicjatywy ukierunkowane na promocję muzyki country w Polsce.

W naszym kraju obchodzony jest Światowy Dzień Jazzu, Polski Dzień Bluesa, a od roku swoje święto, przypadające na dzień 30 września, ma również muzyka country – gatunek, który w Polsce przeżywał renesans w latach 80. i 90. za sprawą masowych wydarzeń muzycznych i prężnej działalności artystów nurtu w kraju oraz za granicą. Od wielu lat country w kraju nad Wisłą, gnębione stereotypami, nie dociera do masowego odbiorcy i funkcjonuje poza zainteresowaniem mediów. Fani gatunku, którzy tworzą swoistą subkulturę, postanowili zmienić tę sytuację. Z inicjatywy blogera muzycznego (www.PociagDoCountry.pl) Wojciecha Sobczaka-Wojeńskiego „Wojaka” powołany został Polski Dzień Muzyki Country – PDMC. Głównym założeniem idei jest integracja środowiska, podniesienie świadomości Polaków na temat country i znaczenia tej muzyki w Polsce oraz edukacja fanów muzyki na temat źródeł oraz odmian tego gatunku.

– W ubiegłym roku udało się pokazać naszą, fanów country, obecność i siłę. Ustanowiliśmy Polski Dzień Muzyki Country i teraz tylko od nas zależy, czy muzyka ta przebije się do świadomości rodaków, pokona stereotypy i podobnie jak blues dołączy do grona  gatunków poważanych, traktowanych jako realnie wartościowe – twierdzi Wojciech Sobczak-Wojeński „Wojak” – Myślę, że metodą na przetrwanie Polskiego Dnia Muzyki Country jest  zaszczepianie, bądź rozbudzanie w fanach country kreatywności i żyłki przedsiębiorczości. Staram się przekonywać, że każdy z nas może być Ambasadorem Country na lokalną skalę według znanej zasady „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Kierunek ten daje już pierwsze rezultaty, gdyż podczas drugiej edycji Polskiego Dnia Muzyki Country, w regionach, z inicjatywy różnych podmiotów, dzieje się wiele ciekawych rzeczy, co cieszy i daje nadzieję na realny country-renesans – dodaje.

W dniu 30 września i w pierwszy weekend października w wielu miastach Polski odbędą się koncerty muzyki country, a internauci będą mieli okazję ponownie pokazać swą solidarność na kanałach społecznościowych, jak również sprawdzić swą wiedzę o country za pomocą specjalnego okolicznościowego quizu. Z myślą o tegorocznych i przyszłych obchodach Polskiego Dnia Muzyki Country, powstał utwór Chcemy Country, wykonywany przez Pawła Bączkowskiego – legendarnego artystę country, jak również systematycznego promotora tego gatunku. Piosenka w niedługim czasie zyskała ogromną popularność, wyrażającą się w ilości wyświetleń, jak również w amatorskich wykonaniach publikowanych w internecie. Stała się także hasłem przewodnim imprezy wpisującej się w świętowanie Polskiego Dnia Muzyki Country w Wielkopolsce.

– Jestem kompletnie zszokowany popularnością tej piosenki. Myśląc o wszystkich tych osobach, które chcą ją nagrywać i śpiewać przy różnych okazjach, postanowiłem nieodpłatnie udostępnić profesjonalny podkład instrumentalny do tego utworu – informuje Paweł Bączkowski – Muzyka country w Polsce jest poza głównym nurtem. Dlatego też, każda inicjatywa zmierzająca do tego, by country wstało z kolan i zajęło należne mu miejsca w mediach i na estradach, jest na wagę złota. Obserwując efekty moich różnych twórczych inicjatyw, zauważam, że country wciąż ma swoją publiczność – tę wierną od lat, jak i zupełnie młodą. Zawołanie >>Chcemy Country<< to próba zwrócenia na nas wszystkich uwagi, jak również stanowczy apel o to, by porzucić stereotypy i ponownie dać muzyce country szansę na zawojowanie serc Polaków. Country musi brzmieć wszędzie i dla wszystkich. To jest moja idea – dodaje artysta.

Paweł Bączkowski od kwietnia prowadzi autorską audycję zatytułowaną Planeta Country, która stanowi jeden z bardzo nielicznych programów poświęconych muzyce country w polskich mediach.

[Wojciech Sobczak-Wojeński „Wojak”]