14124901_1161324443933938_7286977258555332042_oTeatr Nowy w Poznaniu ma nową widownię! W ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Teatr Nowy w Poznaniu dokonały modernizacji widowni Dużej Sceny. Objęła ona wymianę foteli dla widzów, co znacznie podniosło komfort oglądania spektakli w Teatrze. Wymieniono również wykładzinę na powierzchni obejmującej całą widownię oraz zmodernizowano kabinę elektroakustyczną, dostosowując ją do wymogów realizacji przedstawień teatralnych.

Modernizacja widowni jest pierwszym zakończonym remontem w ramach nowego Programu Operacyjnego, ale nie jedynym realizowanym w Wielkopolsce. Unijne dofinansowanie otrzymały również inne instytucje kultury – Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. W ramach przyznanych środków finansowych powstaną nowoczesne przestrzenie ekspozycyjne i zostaną zrealizowane nowe wystawy.

Jednocześnie w ramach WRPO powstanie pięć nowych spektakli, które zostaną wystawione na deskach Teatru Nowego w Poznaniu oraz w Gminnych Ośrodkach Kultury w całym regionie. Pierwsza z premier zaplanowana jest na 12 listopada i będzie to spektakl O szczytach rozpaczy i uśmiechu stewardessy w reżyserii Agaty Baumgart. Realizacja premier wzbogaci ofertę kulturalną przeznaczoną dla widzów z regionu oraz licznie odwiedzających Teatr Nowy turystów z całego świata.