oldBreakoutJuż po raz jedenasty będziemy obchodzić w Polsce Dzień Bluesa ustanowiony w rocznicę urodzin B.B. Kinga, czyli 16 września. Z tej okazji, w klubie Blue Note wystąpi formacja OldBreakout. W repertuarze reaktywowanego zespołu znajdują się najnowsze kompozycje blues-rockowe, jak również stare przeboje zespołu Breakout: Modlitwa, Oni zaraz przyjdą tu, Kiedy byłem małym chłopcem, Pomaluj moje sny.

Na początku 1968 roku Franciszek Walicki zaproponował Tadeuszowi Nalepie nową nazwę dla zespołu do tej pory nazywanego Blackout. Pierwszy skład zespołu Breakout to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz. W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert, który odbył się 21 lutego 1968 roku w warszawskim klubie Stodoła. Oficjalny debiut grupy Breakout nastąpił tydzień później, podczas pierwszej edycji festiwalu muzycznego Musicorama w Warszawie. Następnie grupa wystąpiła w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, gdzie zaprezentowała swój pierwszy przebój Gdybyś kochał, hej. Od tego momentu zespół jest nazywany prekursorem blues-rocka, opartego na najlepszych wzorcach zachodnich. W 1969 ukazała się płyta zatytułowana Na drugim brzegi tęczy, a do roku 1980 zespół nagrał łącznie 10 albumów, z których najsłynniejszym stał się krążek Blues.

Grupa Breakout przełamała stereotyp ówczesnej stylistyki muzyki gitarowej i była pomostem pomiędzy big-bitem i rock and rollem lat sześćdziesiątych, a późniejszą muzyką rockową oraz blues-rockową. Grupa Breakout zaczęła flirtować z jazzem zapraszając do nagrań płytowych Włodzimierza Nahornego. Przez zespół przewinęło się wielu znakomitych muzyków, z Dariuszem Kozakiewiczem i Józefem Skrzekiem na czele. Zespół oficjalnie istniał do 1982 roku, kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową.

Pod koniec 2013 roku, z inicjatywy śląskiego muzyka Kazimierza Pabiasza, zespół się reaktywował, początkowo pod nazwą Ex-Breakout a ostatecznie OldBreakout. We wrześniu 2014 roku ukazała się pierwsza płyta reaktywowanego zespołu zatytułowana Za głosem bluesa idź.

Obecnie zespół występuje w składzie: Krzysztof Dłutowski /instrumenty klawiszowe/, Tadeusz Trzciński /harmonijka, wokal/, Zbigniew Wypych /bas/, Kazimierz Pabiasz /wokal, gitara/, Dariusz Samoraj /gitara/ i Vlodi Tafel /perkusja/.

Koncert w Blue Note rozpocznie się o godzinie 20:00.