Co oswaja Ryszard Kaja_plakatOd 5 sierpnia w Galerii Miejskiej Arsenał będzie można oglądać wystawę zatytułowaną Co oswaja Ryszard Kaja? Wystawie będą towarzyszyć oprowadzania kuratorskie (12 i 27 sierpnia) oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci.

Wystawa w Arsenale jest pierwszą przekrojową wystawą prac Ryszarda Kai – jednego z najbardziej znanych polskich twórców plakatu oraz autorów scenografii teatralnych. Na wystawie pokazane zostaną głównie prace na papierze – rysunki, plakaty, monotypie, projekty kostiumów oraz dekoracji teatralnych. Ekspozycję uzupełnią projekty scenograficzne, zarówno kostiumów, jak i dekoracji, a także kilka przykładów malarstwa olejnego. Mimo tak licznych obszarów aktywności artystycznej dzieła Ryszarda Kai nie były dotąd pokazywane w Poznaniu – jego rodzinnym mieście.

Urodzony w 1962 roku twórca pochodzi z artystycznej rodziny, a szlify plastyczne zdobył na studiach w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (ob. Uniwersytet Artystyczny), otrzymując w 1984 roku dyplom z malarstwa w pracowni doc. Norberta Skupniewicza. Przez dwie dekady współpracował z wieloma liczącymi się teatrami i operami w kraju jako scenograf oraz projektant plakatów (m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Narodową w Warszawie, Polskim Teatrem Tańca, Operą Wrocławską, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem Wielkim i Teatrem Muzycznym w Łodzi, szczecińską Operą, Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi), a także przygotowywał prace do spektakli realizowanych za granicą. Za swą twórczość w tym zakresie czterokrotnie nagradzany był „Złotą Maską” za najlepszą scenografię sezonu, a w 1998 roku otrzymał Medal Młodej Sztuki. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace związane z takimi przedstawieniami jak: Carmen, Borys Godunow, Tosca, Sen Nocy Letniej, Grek Zorba, Skrzypek na dachu, Święto Wiosny czy Jezioro Łabędzie.

Ryszard Kaja od kilkunastu lat zajmuje się głównie tworzeniem plakatów, współpracując m.in. teatrami muzycznymi i dramatycznymi, galeriami oraz scenami niezależnymi. Dla wrocławskiej galerii rozwija liczący jak dotąd sto prac cykl Plakat – Polska prezentujący autorską wizję kraju. Okazjonalnie zajmuje się malarstwem olejnym, choć z większym upodobaniem działa w obszarze sztuk graficznych. Poznaniacy znają Ryszarda Kaję ze spektakli w Teatrze Wielkim i Polskim Teatrze Tańca oraz z aranżacji ważnych wystaw w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Ryszard Kaja zaprojektował również aranżację wnętrza części restauracyjnej Atrium i pasaży w Starym Browarze.

Wystawa w Arsenale przybliży najważniejsze obszary działalności twórczej, starając się uprzystępnić widzowi całe imaginarium, z którego korzysta artysta. Konstrukcja ekspozycji bazuje w dużej mierze na przenikaniu się bardzo osobistego świata autora w wielu dziedzinach, uwydatnieniu malarskości prac teatralnych oraz teatralizacji monotypii, rysunków i malarstwa. Prezentowane na wystawie kostiumy wypożyczone zostały z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Spora część dzieł pokazana jest po raz pierwszy publicznie, w tym fragmenty tworzonego od lat osobistego dziennika artystycznego, liczącego obecnie cztery tysiące stron. Dla zwiedzających przeznaczony jest również niewielki katalog wystawy przybliżający poszczególne obszary twórczości Ryszarda Kai, zawierający teksty artysty, prof. Andrzeja Zdanowicza, Teresy Michałowskiej-Barłóg, Moniki Bakke oraz Georgiego Gruewa.

Wystawa Co oswaja Ryszarda Kaja? potrwa do 28 sierpnia.