W czwartek zakończył się 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. Podczas Ceremonii Wręczenia Nagród poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Festiwalu.

ANIMATOR ZYWY PLAKAT 02

Grand Prix – Złotego Pegaza otrzymał Igor Kovalyo z Rosji za film Before love. Jury uzasadniło swój wybór słowami: „Złożony film, który tworzy swój własny, wyjątkowy wszechświat”. Laureatem Srebrnego Pegaza został Theodore Ushev z Kanady za obraz Ślepa Vaysha, który ostał uznany za „wizualnie mocny film, który zmusza nas do refleksji na temat współczesności.” Trzecią nagrodę zdobył Phil Mulloy z Wielkiej Brytanii za film Ostateczna rozgrywka.

Nagroda za najlepszy film muzyczny powędrowała do Georges’a Schwizgebela za film Król olch, który w ocenie jury doskonale łączy muzykę, obrazy i poezję.  Nagrodę specjalną za najlepszy film pełnometrażowy zdobyła Penny Lane za film Niezłe jaja! W uzasadnieniu jurorów czytamy, że „autorka opowiada historię pouczającą, przewrotną, a zarazem rozrywkową. Dzięki zaskakującym zwrotom akcji oraz twórczemu połączeniu konwencji dokumentu i kina animowanego film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny, a jednocześnie zachęca widzów do refleksji nad skutecznością demagogii w polityce i życiu codziennym oraz do krytycznego spojrzenia na mechanizmy medialnej autokreacji.”

Nagroda specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy film studencki została przyznana Marcie Pajek za obraz Figury niemożliwe i inne historie II. Jury w uzasadnieniu napisało, iż jest to “wzruszający film o bezwarunkowej miłości opowiedziany z czarującym poczuciem humoru.”

Galę zakończenia tegorocznej edycji Festiwalu Animator uświetnił występ zespołu Kwartludium, który zagrał na żywo muzykę skomponowaną przez Aleksandra Nowaka do projekcji filmu The Railrodder: Wędrownik Geralda Pottertona. Autor animacji do kultowej Żółtej Łodzi Podwodnej, który był gościem specjalnym festiwalu otrzymał Kryształowego Pegaza za całokształt twórczości.