Animator - plakatOd lat, jednym z filarów festiwalu Animator są różnorodne wydarzenia muzyczne i muzyczno-filmowe. W tym roku nie zabraknie spektakularnych koncertów, alternatywnych performance’ów oraz niespodzianek.

Jednym z muzycznych gości Festiwalu będzie Wacław Zimpel, który splata ze sobą amerykański minimal music, hinduski system rag, jazz oraz klasykę. Oprócz klarnetów, analogowych organów z lat siedemdziesiątych, pianina, korzysta z ludowych instrumentów różnych kultur – laotańskiego khaenu, hinduskiej algozy, fletów alikwotowych z Karpat czy trombity ukraińskiej. Podczas Animatora zaprezentuje swoją muzykę w oprawie wizualnej autorstwa JAGO.

Kuba Ziołek, jedna z najciekawszych postaci polskiej alternatywy muzycznej, wspólnie z wirtuozami jazzu Wojtkiem Jachną i Jackiem Buhlem zagrają na żywo do filmu Chłopiec i świat brazylijskiego reżysera Alê Abreu.

Niezwykły projekt poświęcony Eugeniuszowi Rudnikowi, jednemu z pionierów muzyki elektronicznej oraz konkretnej w Polsce, zaprezentuje duet Krzysztof Kaliski i Łukasz Maciej Szymborski. Muzycy na co dzień związani są z działalnością teatralną, ale podczas Festiwalu postarają się odtworzyć proces pracy legendarnego założyciela Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Ciekawym projektem jest również Alien Ensemble – koncert połączony z wizualizacjami Van Dieselqueena. Brzmienie Alien Ensemble wymyka się wszelkim próbom zaszufladkowania czy przypisania do konkretnego gatunku muzycznego. Ich muzyka balansuje gdzieś pomiędzy delikatnymi sekcjami dętymi i nowoorleańskimi klimatami.

Do kultowego filmu Pottertona z ostatnią rolą legendarnego aktora, Bustera Keatona zagra na żywo zespół Kwartludium. Artyści wykonają muzykę laureata nagrody Gwarancje Kultury, Aleksandra Nowaka.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator odbędzie się w dniach 8-14 lipca.