Świetliki24 kwietnia w Akademickim Centrum Kultury Eskulap wystąpi grupa Świetliki. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00.

Zespół Świetliki powstał w październiku 1992 roku w Krakowie. Zadebiutował w grudniu na spotkaniu poetów Na Głos, za pierwszych słuchaczy mając między innymi Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską. W 1995 roku Świetliki nagrały swój pierwszy album, Ogród Koncentracyjny. Płyta wzbudziła duże zainteresowanie zarówno mediów, jak i publiczności. W następnym roku zespół został zaproszony do wzięcia udziału w festiwalu opolskim, gdzie zagrał na żywo przed całą Polską. Grupa ugruntowała swoją pozycję, wydając w listopadzie 1996 roku drugą płytę, Cacy Cacy Fleischmaschine – nominowaną do nagrody Fryderyka’96 w kategoriach: muzyka alternatywna i piosenka poetycka. Kolejna płyta – Perły przed wieprze – ukazała się w czerwcu 1999 roku i została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność i prasę. W nagraniach wziął udział Mateusz Pospieszalski.

Przez lata swego istnienia grupa utrwaliła swój własny, niepowtarzalny styl muzyczny, grając koncerty w całej Polsce i zapisując się na dobre w świadomości wielu słuchaczy. Marcin Świetlicki, to nie tylko wokalista zespołu, ale przede wszystkim poeta, wyśpiewujący własne wiersze, zdobywca wielu nagród literackich w tym Nagrody Kościelskich czy Nagrody Literackiej Gdynia.