Obwód głowy 2 - fot. Jakub WittchenNa deski Teatru Nowego w Poznaniu powraca głośny i mocny spektakl, Obwód głowy, który przeniesie widzów do studia filmowego gdzie realizowany jest dokument fabularyzowany.

Obwód głowy to opowieść o ofiarach Lebensbornu – dzieciach, które w wyniku zawirowań historii musiały dwukrotnie zmieniać narodowość, język oraz matki; o ludziach, którzy mimo wojennego koszmaru odrzucili uprzedzenia, ucząc się żyć z bagażem złych i dobrych doświadczeń; o człowieczeństwie wznoszącym się ponad międzynarodowe animozje. Mali bohaterowie są bezbronni nie tylko wobec wojny, ale również wobec bezduszności dorosłych, którzy w imię narodowych racji odbierają im rodziny i tożsamość.

Spektakl powstał w oparciu o reportaż Włodzimierza Nowaka Obwód Głowy z wykorzystaniem fragmentów książki Szkoła Janczarów. Listy do niemieckiego przyjaciela autorstwa Alojzego Twardeckiego oraz materiałów prasowych i archiwalnych.

Przez pryzmat skrótu, interpretację wybranych wydarzeń z życia Alodii Witaszek i Alojzego Twardeckiego widz poznaje losy bohatera zbiorowego. Opowiadana historia nie jest tragedią, jaka spotkała jednostkę, ale jest zapisem smutnych wydarzeń, które dotknęły liczną grupę dzieci oraz ich najbliższych. Zarówno tych, którzy zostali w Polsce, jak i tych, którzy przyjęli ich do swoich rodzin i obdarzyli miłością po porwaniu. Spektakl jest próbą zapisu dokumentu fabularyzowanego opartego na relacjach świadków tych wydarzeń oraz na fragmentach inscenizowanych.

Spektakl Obwód głowy zostanie wystawiony 15, 16 i 17 marca na Scenie Nowej.

[fot. Jakub Wittchen]