Eugène Delacroix, Jean-Baptiste-Camille Corot, Gustave Courbet, Claude Monet, August Renoir to malarze uznawani za najważniejszych twórców XIX wieku. Wszystkich połączyła Normandia, którą regularnie odwiedzali, odkrywając niezwykłe pejzaże tego regionu. Ich obrazy ukazujące wybrzeże, morze, wieś i brzegi Sekwany zostały zebrane w kolekcji stworzonej przez Radę Regionu Dolnej Normandii. Miejscem jej stałej prezentacji jest Abbaye aux Dames w Caen, ale od dzisiaj można ją oglądać w Centrum Kultury Zamek. Kolekcja jest prezentowana w Polsce po raz pierwszy. Przełom XVIII i XIX wieku to czas głębokich przemian światopoglądowych i artystycznych w Europie. Nowa epoka stawiała człowieka i jego przeżycia wysoko w hierarchii rozważań artystów, literatów i filozofów. Wielu zwracało coraz większą uwagę na naturę i zjawiska w niej występujące. W dziełach sztuki zaczęto ukazywać potęgę i zmienność przyrody. Gwałtowne zjawiska pogodowe, malowniczość lub surowość krajobrazu stały się tematami, które prezentując otaczający świat, stawały się pretekstem dla ukazywania ludzkiej natury. Walory Normandii docenili nie tylko pisarze, ale również malarze, których obrazy nazywano szarym impresjonizmem. A wszystko za sprawą pogody panującej w tym zakątku Francji – przeplatających się opadów deszczu ze świecącym słońcem, które zalewają otaczający świat szarymi barwami. Nie znaczy to jednak, że obrazy prezentowane na wystawie są pozbawione kolorów. Wręcz przeciwnie, cechą charakterystyczną łączącą wszystkie dzieła są jasne barwy, szczery charakter przekazu. Istotną cechą jest również swobodne prowadzenie pędzla, będące ekspresją twórcy, a które tworzy impresję dla widza. Malarze kładli nacisk na sam proces powstawania dzieła. Ważne było dla nich to, co ulotne, żywe, co tworzyło więź pomiędzy krajobrazem a aspektem fizycznym, jakim był sam proces malowania. Na wystawie Malarze Normandii prezentowane są zarówno małe arcydzieła wielkich mistrzów, jak również obrazy mniej znanych i nieznanych twórców. Całość otwiera praca z 1891 roku Wędkarze na brzegu morza autorstwa Eugène Boudin’a. W Centrum Kultury Zamek można zobaczyć pejzaże takich artystów jak: Albert Lebourg, Johan Berthold Jongking, baron Ludovic Lepic, a także martwą naturę Guillaume Fouace’a. Wystawę zamykają dwa obrazy Maurice Louvrier’a pochodzące z połowy lat 40. XX wieku zwiastujące nową epokę w sztuce. Wystawie Malarze Normandii towarzyszy program edukacyjny przeznaczony dla indywidualnych odbiorców i zorganizowanych grup szkolnych. Program przygotowany dla uczniów składa się z czterech typów lekcji muzealnych, a każda z nich skierowana jest do innej grupy wiekowej. Wszystkie lekcje są zgodne z podstawą programową nauczania wybranych przedmiotów na poszczególnych etapach edukacji. Obrazy wchodzące w skład kolekcji Malarze Normandii można oglądać w Sali Wystaw Centrum Kultury Zamek do 14 lutego 2016 roku.
copyright: Association Peindre en Normandie

Eugène Delacroix, Jean-Baptiste-Camille Corot, Gustave Courbet, Claude Monet, August Renoir to malarze uznawani za najważniejszych twórców XIX wieku. Wszystkich połączyła Normandia, którą regularnie odwiedzali, odkrywając niezwykłe pejzaże tego regionu. Ich obrazy ukazujące wybrzeże, morze, wieś i brzegi Sekwany zostały zebrane w kolekcji stworzonej przez Radę Regionu Dolnej Normandii. Miejscem jej stałej prezentacji jest Abbaye aux Dames w Caen, ale od dzisiaj można ją oglądać w Centrum Kultury Zamek. Kolekcja jest prezentowana w Polsce po raz pierwszy.

Przełom XVIII i XIX wieku to czas głębokich przemian światopoglądowych i artystycznych w Europie. Nowa epoka stawiała człowieka i jego przeżycia wysoko w hierarchii rozważań artystów, literatów i filozofów. Wielu zwracało coraz większą uwagę na naturę i zjawiska w niej występujące. W dziełach sztuki zaczęto ukazywać potęgę i zmienność przyrody. Gwałtowne zjawiska pogodowe, malowniczość lub surowość krajobrazu stały się tematami, które prezentując otaczający świat, stawały się pretekstem dla ukazywania ludzkiej natury. Walory Normandii docenili nie tylko pisarze, ale również malarze, których obrazy nazywano szarym impresjonizmem. A wszystko za sprawą pogody panującej w tym zakątku Francji – przeplatających się opadów deszczu ze świecącym słońcem, które zalewają otaczający świat szarymi barwami.

Auguste_Bonheur_Arromanches
copyright: Association Peindre en Normandie

Nie znaczy to jednak, że obrazy prezentowane na wystawie są pozbawione kolorów. Wręcz przeciwnie, cechą charakterystyczną łączącą wszystkie dzieła są jasne barwy, szczery charakter przekazu. Istotną cechą jest również swobodne prowadzenie pędzla, będące ekspresją twórcy, a które tworzy impresję dla widza. Malarze kładli nacisk na sam proces powstawania dzieła. Ważne było dla nich to, co ulotne, żywe, co tworzyło więź pomiędzy krajobrazem a aspektem fizycznym, jakim był sam proces malowania.

Na wystawie Malarze Normandii prezentowane są zarówno małe arcydzieła wielkich mistrzów, jak również obrazy mniej znanych i nieznanych twórców. Całość otwiera praca z 1891 roku Wędkarze na brzegu morza autorstwa Eugène Boudin’a. W Centrum Kultury Zamek można zobaczyć pejzaże takich artystów jak: Albert Lebourg, Johan Berthold Jongking, baron Ludovic Lepic, a także martwą naturę Guillaume Fouace’a. Wystawę zamykają dwa obrazy Maurice Louvrier’a pochodzące z połowy lat 40. XX wieku zwiastujące nową epokę w sztuce.

Jacques_Emile_Blanche_La_plage_de_Dieppe
copyright: Association Peindre en Normandie

Wystawie Malarze Normandii towarzyszy program edukacyjny przeznaczony dla indywidualnych odbiorców i zorganizowanych grup szkolnych. Program przygotowany dla uczniów składa się z czterech typów lekcji muzealnych, a każda z nich skierowana jest do innej grupy wiekowej. Wszystkie lekcje są zgodne z podstawą programową nauczania wybranych przedmiotów na poszczególnych etapach edukacji.

Obrazy wchodzące w skład kolekcji Malarze Normandii można oglądać w Sali Wystaw Centrum Kultury Zamek do 14 lutego 2016 roku.