KorowajowieTylko do 25 września można oglądać wystawę wyjątkowych fotografii Marii Magdaleny Kwiatkiewicz. Fotografka i podróżniczka po raz kolejny zaprasza poznaniaków na egzotyczną wyprawę do świata ludzi żyjących na uboczu współczesnego świata. Po raz kolejny też ze swoimi pracami wychodzi poza mury galerii. Wystawę Korowajowie. Ludzie drzew można oglądać wzdłuż ulicy Świętosławskiej.

Maria Magdalena Kwiatkiewicz – poznanianka, fotografka i podróżniczka od kilku lat dokumentuje życie w wyizolowanych społecznościach, kulturowo autonomicznych i pielęgnujących odrębny, niepowtarzalny styl życia. Wiosną 2015 roku wybrała się na tygodniową ekspedycję do lasów deszczowych, gdzie spotkała Korowajów – Ludzi Drzew. Do końca lat siedemdziesiątych XX wieku członkowie tego wyizolowanego plemienia nie mieli pojęcia, że poza nimi żyją na świecie jeszcze inni ludzie.

Korowajowie to mieszkańcy lasów deszczowych w południowo-wschodniej Papui. To jedno z ostatnich dzikich plemion żyjących na ziemi. Dzikich, bo żyjących z dala od cywilizacji, pożywiających się tym, co daje im natura. Swoje domy budują wysoko w koronach drzew, co chroni ich przed insektami, drapieżnikami, a także przed innymi plemionami. Czas w lasach deszczowych Papui, z punktu widzenia białego człowieka, zatrzymał się na epoce kamienia łupanego.

Fotografie i historie zebrane na wystawie opowiadają o końcu świata, gdzie życie to nieustanna walka, a telefon satelitarny jest zupełnie bezużytecznym przedmiotem. Każde ze zdjęć opowiada własną historię, prezentuje odrębny fragment bogatego życia Korowajów. Całość składa się n wyjątkowy obraz odległego i zapomnianego świata, w którym czas dawno się zatrzymał. Zdjęcia, które można oglądać na wystawie są wypełnione emocjami i prezentują ulotne chwile z trudnej podróży. Polowanie w samym środku lasów deszczowych, posiłek złożony z larw, wnętrze domu położonego wysoko na drzewie, czy też zabawa i opieka nad dziećmi to zwykła – niezwykła dla Europejczyka codzienność Korowajów. Codzienność, którą udało się poznać Marii Magdalenie Kwiatkiewicz, i którą przywiozła do stolicy Wielkopolski.

Wystawę Korowajowie. Ludzie drzew można oglądać do 25 września.