Nowoczesna i niezwykle elegancka Sala Ziemi, która jest perełką Międzynarodowych Targów Poznańskich gościła wczoraj znakomitych gości. Na scenie wystąpił belgijski zespół Vaya Con Dios. Był to pierwszy z trzech zaplanowanych w Polsce koncertów odbywający się w ramach pożegnalnej trasy koncertowej Farewell Tour.

Zespół Vaya Con Dios powstał w 1986 roku. Rok później muzycy nagrali swój debiutancki album, który bardzo szybko przyniósł im popularność w rodzinnym kraju. Połączenie muzyki cygańskiej, bluesa i latynoamerykańskich rytmów okazało się strzałem w dziesiątkę.  Dwa lata później w sklepach pojawił się album Night Owls, który przyniósł zespołowi międzynarodową popularność, a singiel What’s a woman wdarł się na pierwsze miejsca światowych list przebojów. Melancholijny głos Dani Klein, dźwięk gitary akustycznej oraz kompozycje czerpiące z różnych gatunków muzycznych sprawiły, że Vaya Con Dios gościła na największych scenach muzycznych na całym świecie. Ich muzyka to unikalne połączenie hiszpańskiego flamenco, francuskiej chanson, a także rytmów i dźwięków cygańskich.

Kiedy Dani Klein ogłosiła, że zamierza zakończyć karierę i przejść na zasłużoną emeryturę, fani zespołu nie mogli w to uwierzyć. Niezwykle charyzmatyczna wokalistka postanowiła pożegnać się ze swoimi fanami podczas trasy koncertowej Farewell Tour.  I trzeba przyznać, że robi to w wyjątkowo elegancki sposób. Koncerty są muzyczną podróżą przez całe trzydzieści lat, które zespół spędził na scenie; podróżą przez wszystkie nagrane albumy, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad siedmiu milionów egzemplarzy.

Czwartkowy koncert wypełniły największe przeboje zespołu. Nie zabrakło debiutanckiego singla Just a friend of mine, wspomnianego What’s a woman, Puerto Rico, czy Don’t break my heart. Koncert zakończyło wręcz mistrzowskie wykonanie hymnu Romów Gelem Gelem.  Koncert był wspaniałą ucztą muzyczną, na którą złożyły się zaskakujące duety i wirtuozyjne popisy muzyków zespołu: gitarzysty, perkusisty, kontrabasisty, skrzypka, trębacza czy pianisty. Owacje na stojące jakimi poznańska publiczność żegnała Vaya Con Dios zamieniły się we wspólną zabawę taneczną i wspólne odśpiewanie kolejnego wielkiego przeboju Nah Neh Nah, który zakończył widowisko.

Zespół Vaya Con Dios zagra w Polsce jeszcze dwa koncerty. Już w sobotę, 23 marca artyści wystąpią w Zabrzu, a dwa dni później, w poniedziałek zagrają w Sali Kongresowej, w Warszawie. Na oba koncerty serdecznie zapraszamy. Jest to bowiem ostatnia szansa, aby zobaczyć, a przede wszystkim posłuchać melancholijnego i jednocześnie niezwykle charyzmatycznego głosu Dani Klein na żywo.