ZRYWA SIĘ WIATR (1)Ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator została otwarta. Podczas piątkowej inauguracji widzowie mogli zobaczyć animację  Hayao Miyazaki, autora między innymi Księżniczki Mononoke czy Mojego sąsiada Totoro, zatytułowaną Zrywa się wiatr. Jest to kolejny film Miyazakiego, po Grobowcu świetlików, mierzący się z tematyką wojenną i poddający w wątpliwość historyczne decyzje. Niestety dla miłośników animacji ze studia Ghibli, jest to ostatnie dzieło mistrza, który po premierze filmu odszedł na zasłużoną emeryturę.

Głównym bohaterem jest Jirō Horikoshi, projektant japońskich myśliwców z czasów II wojny światowej. Dwugodzinny, przepiękny i estetyczny obraz przeprowadza widza przez życie Jirō – od dzieciństwa i marzeń o lataniu, które ze względu na kłopoty ze wzrokiem musiał porzucić, przez szereg tragicznych dla Japonii zdarzeń, które utwierdziły go w marzeniu, że chce tworzyć samoloty. W tle prywatnych i zawodowych zmagań Jirō, majaczy wizja wojny, wiatru, który przyniesie Japonii zniszczenia, jakich wcześniej nie zaznała.

ZRYWA SIĘ WIATR (2)Film wzbudził wiele kontrowersji wśród fanów i krytyków animacji. Miyazaki zaprezentował obraz zupełnie odmienny od tych, do których przyzwyczaił swoich widzów. Historia zawarta w Zrywa się wiatr wyraźnie rozgranicza sferę rzeczywistości od fantazji i magii, choć bohater czasami zdaje się dryfować na jawie w swoich marzeniach i snach. Jest to opowieść o marzeniach utopijnych, o chęci zbudowania lepszego świata, wpłynięciu na rozwój ekonomiczny i przemysłowy ojczyzny. A jednocześnie, o stworzeniu czegoś pięknego, niepowtarzalnego i użytecznego. Największe dzieło Jirō, samolot Mitsubishi Zero, zyskał niestety niechlubną sławę jako samolot używany przez Japończyków podczas ataku na Pearl Harbor. W ten sposób idealistyczne marzenie bohatera zostało zredefiniowane, a dzieło życia inżyniera zostało wykorzystane, by nieść śmierć.

ZRYWA SIĘ WIATR (8)Zrywa się wiatr to dzieło wielopoziomowe, które można odczytywać na wiele sposobów. Miłośnicy i znawcy historii Japonii wyniosą z seansu zdecydowanie więcej, bo wiemy, że zostało w nim ukryte dużo odniesień historycznych, kulturowych, które dla większości widzów mogą być niezrozumiałe i przeoczone. Choć nie warto się z tego powodu zniechęcać. Zrywa się wiatr zaskoczy i zachwyci wszystkich miłośników animacji, także tych, którym bogata i nie zawsze piękna historia Japonii, pozostaje mało znana. Niezwykła animacja Miyazakiego to opowieść o miłości i pasji, a zarazem pochwała pacyfizmu, pozwalająca zrozumieć młodym widzom jak wiele zła czai się w słowie „wojna”.

W 2014 roku film Zrywa się wiatr był nominowany do Oscara.