Galeria Sztuki NapiórkowskaRysunki i grafiki klasyków sztuki współczesnej można oglądać w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Poznaniu. Wystawa Erotyki mistrzów potrwa tylko do 30 maja.

Erotyka w sztuce jest tematem uniwersalnym. Dla pokolenia artystów tworzących po II wojnie światowej motyw życia i śmierci nieustannie się ze sobą przeplatał. W sztuce wybranych autorów temat miłości powraca w odniesieniach do pierwotnej natury człowieka, wątków ze starożytnych mitologii i współczesnych czasów. Każdy z autorów używał odmiennego języka symboli i malarskiej ekspresji. Na wystawie prezentowane są rysunki i grafiki Andrzeja Czeczota, Jana Lebensteina, Janusza Przybylskiego, Leszka Rózgi, Franciszka Starowieyskiego, Antoniego Uniechowskiego oraz Józefa Szajny.

Andrzej Czeczot jest uznawany za jednego z najważniejszych autorów satyrycznych rysunków prasowych, które publikował między innymi w Polityce, Szpilkach, Literaturze, a także na łamach prasy zagranicznej – The New York Times, The New Yorker, The Washington Weekly, The Wall Street Journal. Zajmował się także malarstwem, grafiką użytkową, scenografią i filmem animowanym.

Jan Lebenstein zadebiutował na wystawie w warszawskim Arsenale w 1955 roku, gdzie otrzymał nagrodę Jury. Artysta szukał inspiracji w kulturze dawnych cywilizacji: sumeryjskiej, babilońskiej, egipskiej i greckiej.  Interesowała go  animalistyczna natura człowieka.  Jego prace powstałe od lat 60. przesycone są erotyką i humorem.

Janusz Przybylski był jednym z najbardziej znanych przedstawicieli polskiego malarstwa nowej figuracji. Malarza interesowała analiza psychologiczna jednostki uwikłanej w różne sytuacje. Artysta w swoich malarskich cyklach nawiązywał do twórczości artystów z różnych epok – Francisco Goi, Francisa Bacona, Edwarda Kienholza, Henri de Toulouse-Lautreca, Pabla Picassa. Posługiwał się cytatem, ale z dystansem podchodził do różnych konwencji artystycznych.

Leszek Rózga jest jednym z najciekawszych grafików. W jego twórczości znaleźć można bardzo szerokie spektrum artystycznej wypowiedzi. Artysta inspiruje się kulturą starożytną. Mitologia jest skarbnicą tematów, które artysta interpretuje na nowo. Niektórymi z nich są wątki erotyczne, które w twórczości Leszka Rózgi są ukazane zmysłowo, czasem dowcipnie i w bardzo wysublimowanej formie.

Franciszek Starowieyski był wybitnym malarzem, plakacistą, który w unikatowy sposób łączył odważne fantastyczne formy i erotykę, z zamiłowaniem do sztuki dawnej i tradycji szlacheckiej. W twórczości artysty powraca fascynacja ciałem kobiecym o rubensowskich kształtach, która przeplata się z refleksją nad życiem i śmiercią.

Antoni Uniechowski był znakomitym rysownikiem, ilustratorem i grafikiem. Ilustrował klasykę polskiej i obcej literatury. Zajmował się również scenografią teatralną, telewizyjną i filmową, a także projektował plakaty. Osobną i zaskakującą część jego twórczości stanowią erotyki, które dopiero 33 lata po śmierci artysty zostały zaprezentowane publicznie.

Józef Szajna był malarzem, reżyserem teatralnym, scenografem i teoretykiem teatru.  Sztuka stanowiła dla niego przestrzeń wyzwolenia od traumy osobistych przeżyć II wojny światowej. Inna część jego twórczości to zmysłowe rysunki erotyczne, które ujawniają afirmację życia.

Wystawa Erotyki mistrzów w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Poznaniu potrwa do 30 maja.