PływakSzpiegowski thriller rozgrywający się na najwyższych szczeblach władzy i owiani tajemnicą bohaterowie, którzy giną w niewyjaśnionych okolicznościach – a wszystko za sprawą komputera zawierającego kompromitujące, a zarazem niebezpieczne, informacje. Najnowocześniejsze urządzenia podsłuchowe, tajni agenci wywiadu amerykańskiego, i przypadkowi urzędnicy z Brukseli, którzy stają się szpiegami. Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się właśnie debiutancka powieść Joakima Zandera, Pływak.

Joakim Zander urodził się w 1975 roku w Sztokholmie, ale dorastał w niedużym miasteczku Söderköping, a także w Syrii oraz Izraelu. Dobrze zna Stany Zjednoczone, gdzie przebywał na wymianie edukacyjnej, a także Brukselę, w której mieszkał przez kilka lat pracując dla Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Z wykształcenia jest prawnikiem, a tytuł naukowy doktora uzyskał na Uniwersytecie w Maastricht. Wszystko to sprawia, że Zander doskonale zna miejsca, w których umieścił akcję swojej powieści, a są to między innymi Damaszek, Bruksela, Waszyngton, Sztokholm i Paryż.

Wielowątkowa akcja prowadzona w kilku miejscach jednocześnie, a także wielość i różnorodność głównych bohaterów, których losy splatają się ze sobą w dość zaskakujący sposób, sprawiają, że powieść Zandera jest wyjątkowa dynamiczna. Dużą zaletą jest również wprowadzenie dodatkowego narratora – Amerykanina, nieznanego z imienia i nazwiska szpiega CIA, który prowadził misje między innymi w Afganistanie, Syrii i Szwecji. Jego retrospekcje przeplatają się z wydarzeniami bieżącymi, co pogłębia napięcie i dynamikę fabuły.

Co łączy amerykańskiego szpiega ze szwedzką urzędniczką pracującą w Brukseli, lobbystą z Parlamentu Europejskiego, doktorantem prawa z arabskimi korzeniami, szwedzką prawniczką stojącą u progu wielkiej kariery zawodowej i holenderską nastolatką z dobrego domu pracującą jako haker komputerowy? I dlaczego oni wszyscy są poszukiwani przez grupę amerykańskich szpiegów działających pod przykrywką całkiem legalnej firmy Digital Solutions, z siedzibą w Brukseli? Zanim czytelnik pozna odpowiedź na to złożone pytanie, odkryje mroczny świat podsłuchów, tajnych agentów, a nawet zbrodni. Odkryje drugie dno prowadzonych w Afganistanie czy Iraku konfliktów zbrojnych, w których przesłuchania ocierały się o łamanie praw człowieka i tortury. Zander uwypukla mroczną stronę udziału CIA w wojnach toczonych na Bliskim Wschodzie, a jednocześnie demaskuje brutalne metody ich działań operacyjnych. Jest to świat, w którym obowiązuje zasada, że każdy jest twoim wrogiem – dotkliwie przekonuje się o tym tytułowy Pływak – Amerykanin pozbawiony imienia i nazwiska.

Powieść Joakima Zandera to wciągający, dynamiczny i wywołujący u czytelnika rosnące z każdą stroną napięcie, thriller szpiegowski. Doskonale poprowadzona fabuła zbudowana na szybkich zmianach miejsc oraz retrospekcjach jednego z bohaterów, stawiają tę pozycję na najwyższej półce współczesnej  literatury skandynawskiej. Krytycy porównują Zandera do takich mistrzów kryminału jak chociażby Stieg Larsson, Henning Mankell, czy Jens Lapidus, których powieści zdobyły popularność i uznanie nie tylko w samej Skandynawii, ale na całym świecie. Joakim Zander swoją debiutancką powieścią dołączył do grona najważniejszych pisarzy – promotorów literatury kryminalnej i szpiegowskiej. Nic więc dziwnego, że prawa do Pływaka sprzedano do ponad 30 państw, a prawo do ekranizacji powieści sprzedano już do Hollywood.

Książka godna swojej sławy wraz z jej mocnymi postaciami i zaskakującym zakończeniem – napisała o powieści Zandera brytyjska gazeta Daily Mail. Nie można się nie zgodzić z tą opinią. Pływak to absolutnie zaskakująca i wciągając powieść, której dużą zaletą jest wielowątkowość i głębia poszczególnych bohaterów.