Kino Muza portalWczoraj wieczorem w Kinie Muza zainaugurowano nowy cykl spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kamera. Przez cały kwiecień, w każdy wtorkowy wieczór widzowie będą się spotykać z polskimi filmami kryminalnymi.  Program cyklu skupia się na filmach nowych, nie zabraknie jednak klasyki – już za tydzień, 14 kwietnia na ekranie zostanie wyświetlone Dotknięcie nocy Stanisława Barei.  W rozwikłaniu zagadkowych morderstw pomogą widzom zaproszeni goście.

Cykl Polska kryminalna rozpoczęło spotkanie z dziennikarze śledczym Gazety Wyborczej, Piotrem Żytnickim, które poprzedziła projekcja filmu Jeziorak. Kryminał w reżyserii Michała Otłowskiego opowiada o policjantach z prowincjonalnej komendy, którzy likwidują leśną bimbrownię. Podczas akcji jeden z policjantów zostaje ranny, a bimbrownikowi udaje się uciec. W tym samym czasie, w dryfującej po jeziorze łódce, znalezione zostaje ciało młodej dziewczyny. Okoliczności jej śmierci są zagadkowe i obydwie sprawy trafiają do podkomisarz Izy Dereń. Tymczasem na komisariacie trwa nerwowe oczekiwanie. Na służbie zaginęło dwóch funkcjonariuszy, którzy od kilku dni nie dają znaku życia. Jeden z nich jest życiowym partnerem Izy. Intryga kryminalna przeplata się z osobistym dramatem bohaterki i ujawnia jej determinację oraz siłę. Bohaterka filmu, policjantka w zaawansowanej ciąży, prowadzi wielowątkowe śledztwo. W rozwiązaniu spraw pomaga jej młodszy kolega, aspirant Marzec. Tajemnice, które odkryje, na zawsze odmienią jej życie.

W ramach cyklu Kino Muza pokaże również Ziarno prawdy Borysa Lankosza. Po projekcji zaplanowano spotkanie z poznańską powieściopisarką, Joanną Jodełką – autorką Kryminalistki.

Ostatnim filmem, który zostanie wyświetlony w ramach kryminalnego cyklu będzie Fotograf Waldemara Krzystka. Reżyser zabierze widzów do współczesnej Moskwy, gdzie grasuje nieuchwytny seryjny morderca. Funkcjonariusze nadali mu przydomek Fotograf, gdyż przy ciałach swoich ofiar zostawia kartoniki z numerami, stosowane przez ekipy śledcze, kiedy fotografują zwłoki i potencjalne dowody na miejscach zbrodni. Tropy prowadzą do dawnego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy i serii dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się tam w latach 70. Rosyjska ekipa dochodzeniowa wyrusza do Polski, korzystając na miejscu ze wsparcia oficera lokalnej policji. W składzie ekipy jest milicjantka Natasza – jedyna osoba, która rozmawiała z mordercą i zdołała przeżyć. Jedyna, która jest w stanie go rozpoznać, gdyby doszło do konfrontacji.

Wszystkie spotkania w ramach nowego cyklu Kina Muza rozpoczną się o godzinie 21:00.