Synopsis of a BattleMiłosna bitwa między parą tancerzy – między losem i wolnością, pasją  i powinnością, niepohamowaną  żądzą życia a śmiertelnością. Belgijski spektakl  Synopsis of a Battle (Scenariusz bitwy) to kolejna odsłona międzynarodowego nurtu programu Stary Browar Nowy Taniec, prezentującego najciekawsze osiągnięcia światowej choreografii. Jednorazowy pokaz odbędzie się w sobotę, 28 marca w Studiu Słodownia 3.

Synopsis of a Battle to scenariusz opery –  choreograficznej tragedii skomponowanej z ruchu, światła, muzyki, poezji i mitów. W swojej najnowszej kreacji brukselski choreograf Étienne Guilloteau łączy muzykę, słowa i taniec, po raz kolejny współpracując z belgijskim pianistą i muzykologiem Alainem Franco oraz reżyserem światła Hansem Meijerem. Dwoje tancerzy, Claire Croizé  i Guilloteau, wypełniają sobą przestrzeń. Dwa to maksymalna ilość potrzebna do ustanowienia związku i jednocześnie minimalna do utworzenia grupy. Bohaterowie spektaklu dialogują ze sobą, poruszają się w przestrzeni sceny, słów i muzyki, na przemian razem i każde z osobna.

Słowa nie opowiadają tu historii, raczej podsuwają tropy, wszystkie zresztą wątki opowieści są jedynie inicjowane, nawet kostiumy pozostają wyłącznie zasugerowane, co stanowi zaproszenie dla widzów do pobudzenia własnej wyobraźni. Tancerze w konstrukcji ruchu wzorują się między innymi na starożytnych rzeźbach i obrazach renesansowych.

– Łączenie różnych technik tanecznych pozwoliło nam na stworzenie zupełnie nowego języka, naszej specyficznej gramatyki gestów. W swojej pracy przywołuję różne wątki z historii tańca, aby zobaczyć które z nich aktualnie powracają – mówi Guilloteau.

Z wyrazistą poetyką Guilloteau widzowie programu Stary Browar Nowy Taniec mieli okazję zapoznać się już w dwukrotnie. W 2006 roku zaprezentowany został spektakl Skènè, podejmujący, podobnie jak Synopsis of a Battle temat relacji miłosnej – problem nieumiejętności jej tworzenia pomimo pozornej bliskości. W 2013 choreograf zagościł w Poznaniu z bardziej formalną pracą Tres Scripturae, pozwalającą na śledzenie przez widzów podczas spektaklu momentów tworzenia i niszczenia iluzji.

Sobotni spektakl będzie wydarzeniem zarówno dla tych, którzy zostali już przez Belga oczarowani, jak i dla tych, którzy nie mieli jeszcze szansy zapoznać się z pracą tego wybitnego choreografa. Spektakl rozpocznie się o godzinie 19:00.