27 listopada 2014  odbył się w Centrum Kultury Zamek wernisaż dwóch wystaw – Oni i My oraz My, Dzieci z projektu Ziemia. Oba zaprezentowane projekty są częścią programu Wielkopolska: Rewolucje, którego głównym celem jest integracja i nakłonienie do twórczości lokalnych społeczności, a także definiowanie tożsamości związanej z miejscem zamieszkania. Wernisaż otworzyła kuratorka Agata Siwak, zarysowując krótko przed gośćmi ideę projektu, a także zaprezentowała artystów i wykonawców instalacji.

Wielkopolska Rewolucje

Oni i My to bardzo ciekawy i poruszający projekt fotograficzny, w którym udział wzięły dzieci i młodzież z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Studzieńcu, które, jak podkreślił jeden z pomysłodawców, Aleksander Prowaliński, są jednocześnie aktorami, modelami i twórcami zdjęć.

My, Dzieci z projektu Ziemia to oddziałująca na różne zmysły instalacja multimedialna,  zrealizowana przez młodzież z Prusimia i okolic. Jej motywem przewodnim jest technologia oraz jej rola w życiu codziennym i najbliższym otoczeniu ludzi. Wszystkie dźwięki i obrazy „obecne” na tej ekspozycji zostały specjalnie nagrane i przygotowane przez jej twórców, będąc często bardzo osobistymi wyrazami ekspresji. Pomysłodawcy zainspirowani Solaris Stanisława Lema chcieli podkreślić ulotność życia na Ziemi, i zaznaczyć, że gdy jego czas się skończy, zostaną po nim, a także i po nas, jedynie obrazy, filmy, nagrania i inne wytwory technologii.

Wystawę Wielkopolska: Rewolucje można oglądać do 10 grudnia 2014 w salach 102, 103 i 104 Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.