sowa-corka-piekarzaPrawie pół wieku po śmierci Marka Hłaski Wydawnictwo Agora postanowiło powrócić do twórczości autora i przypomnieć o niej czytelnikom. Pod koniec października w księgarniach pojawiło się nowe wydanie powieści Sowa, córka piekarza. To ostatnia powieść, która została wydana za życia autora, a jednocześnie najbardziej tajemnicza ze wszystkich utworów Marka Hłaski.

Na kartach powieści prozaik powraca do czasów swojego dzieciństwa. Za sprawą Sowy, córki piekarza Marek wraca w rodzinne strony, do Polski, do Wrocławia, w który mieszkał w latach 1946 – 1950.

Głównym bohaterem powieści jest dziennikarz Grzegorz, który po tym, jak światło dzienne ujrzał jego romans z zamężną koleżanką pracy, zostaje zwolniony z redakcji. Pozbawiony pracy i planów na przyszłość, młody redaktor wyjeżdża do Wrocławia, w który mieszkał po drugiej wojnie światowej. Spotykając różnych ludzi mogących mu pomóc w znalezieniu tak pracy, jak i mieszkania, poznaje mechanika samochodowego, Samsonowa. Szybko otrzymuje pierwsze zlecenie – zawiezienie tajemniczej kobiety o imieniu Weronika na obrzeża miasta.

Weronika jest kobietą czekającą i mocno zakochaną – tak jej się przynajmniej wydaje. Jej ukochany oczekuje w więzieniu na wykonanie wyroku śmierci, na który został skazany za służbę w Siłach Lotniczych Wielkiej Brytanii podczas wojny. Państwo, o którego wolność walczył, wydało na niego wyrok śmierci. Weronika, choć od dnia aresztowania minęło siedem lat, wciąż nie może zapomnieć o kochanku. Czy kocha go naprawdę, czy też połączyła ich więź zupełnie innego rodzaju? Na to pytanie odpowiedź próbuje znaleźć Grzegorz.

Mężczyzna jest bliźniaczo podobny do aresztowanego i skazanego majora lotnictwa, co powoduje fascynację młodej, wciąż czekającej kobiety. Oboje nawiązują romans, w którym Grzegorz wciela się w postać oczekującego na wykonanie wyroku mężczyzny. Ich życie zaczyna być farsą, udawaną miłością i równie mocno udawanym szczęściem.

Sowa, córka piekarza to najbardziej tajemnicza powieść Marka Hłaski. Pisarz pracował nad nią przez wiele lat, dokonując wielokrotnych zmian w tekście. Po kilku latach, w roku 1968 powieść została wydana. Jej nakład był na tyle niski, że do Polski trafiło wówczas zaledwie kilka egzemplarzy. Tajemnicza powieść nie wywołała entuzjazmu czytelników. Spora część miłośników twórczości Hłaski uznała ją za mało zrozumiały bełkot. Chociaż nie brakowało i takich czytelników, którzy uznali powieść za najlepszy utwór pisarza. Tak, czy inaczej Sowa, córka piekarza przez wiele lat pozostawała w ukryciu.

Dano ci życie, które jest tylko opowieścią; ale to już twoja sprawa, jak ty ją opowiesz – mówi główny bohater. Wydaje się, że całe życie Grzegorza, Weroniki, Samsonowa, majora lotnictwa i jeszcze kilku innych bohaterów jest tylko i wyłącznie wyimaginowaną opowieścią, która niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Życie pokazane w Sowie, córce piekarza jest nierealne i udawane. Emocje, jakimi kierują się Grzegorz i Weronika są sztuczne, doskonale przez nich wyreżyserowane. Niestety, a może całkiem słusznie, ktoś im ten idealnie wyreżyserowany film przerwie w najmniej spodziewanym momencie.

A ponownie zwolniony z pracy dziennikarz, spakuje walizkę i wyruszy w kolejną podróż.